Япония ще произвежда електричество от слънчева енергия, уловена в Космоса, до 2025 г. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Скоро ще има и демонстрация.

Слънчевата енергия ще се предава безжично, като ще се интерферира от малък сателит към Земята. Тази енергия ще се улавя и трансформира тук в слънчева електроцентрала.

Говорителят на проекта от Японската космическа система обяснява как ще се осъществи експеримента. "Това ще бъде малък сателит от 180 кг, който ще предаде 1 киловат мощност от надморска височина 400 км. Този 1 киловат е достатъчен да захрани малка съдомиялна машина за около час. Мащабите наистина са много малки, но пък целта е да се случи експериментът и да покаже какво постига. Един космически кораб ще използва бордов фотоволтаичен панел с площ от 2 квадратни метра, за да зареди батерията от Слънцето, и след това натрупаната енергия ще се трансформира към микровълни и ще бъде излъчена към приемна антена на Земята. В началото мащабите ще са малки, но пък методът е много обещаващ, ако се наложи и стане устойчив, защото тогава по съвсем различен начин бихме могли да произвеждаме енергията", обясни доц. Тодорова.

Това би позволило изнасяне на фотоволтаичните централи в Космоса, допълни тя. "Ако те бъдат разположени по протежение на цялото Земно кълбо, бъдат свързани и могат да излъчват безжично такава енергия, вероятно ще се реши проблема с липсата на слънчева светлина в едната част на земното полукълбо. Ако този проект бъде мащабиран и прерасне в нещо голямо, той ще бъде активен 24 часа, ще набавя и излъчва енергия 24 часа", допълни футурологът.