Япония получи одобрение от Международната агенция за атомна енергия за реализиране на своя план да изпусне обработената радиоактивна вода от АЕЦ "Фукушима“ в Тихия океан. МААЕ увери, че това ще има "незначително" въздействие върху околната среда.

Наблюдател на ООН заяви, че планът на Япония да изпусне в океана отпадъчните води от разрушената от цунамито атомна централа Фукушима, отговаря на международните стандарти.

Констатациите идват в момент, в който намеренията на Токио срещат яростната съпротива на Пекин и Сеул, припомня BBC. 

През 2011 г. цунами, предизвикано от земетресението с магнитуд 9,0, наводни три реактора на атомната електроцентрала Fukushima Daiichi. Това се смята и за най-тежката ядрена катастрофа в света след Чернобил.

Повече от 150 000 души бяха евакуирани от забранена зона около централата, която остава на мястото си. Почистването е струвало на японското правителство трилиони йени и може да продължи 40 години. 

Ръководителят на МААЕ Рафаел Гроси пристигна лично в Япония във вторник, за да се срещне с премиера Фумио Кишида и да представи резултатите от двугодишния преглед на безопасността на ООН във Фукушима.

През май агенцията каза, че националният ядрен регулатор Tokyo Electric Power (Tepco) е показал способността си да прави "точни и прецизни измервания" на количеството радиация, присъстващо в пречистената вода. 

Инсталацията произвежда 100 куб. м отпадъчни води дневно. Резервоарите на място могат да поберат 1,3 милиона кубически метра. Есперти предупреждават, че вече се изчерпва мястото за съхранение на водата, използвана за охлаждане на ядрени реактори във Фукушима. Япония все още не е обявила график за изпускането й.

Повечето радиоактивни елементи са филтрирани от водата, с изключение на трития, изотоп на водорода, който трудно се отделя от водата.

Токио твърди, че водата, която ще бъде изпусната в Тихия океан, която е била обработена с морска вода, има нива на тритий доста под международно одобрените нива.

Атомните електроцентрали по света редовно изпускат отпадъчни води с нива на тритий над тези в пречистената вода от Фукушима, казва Япония.

Китай обаче остро критикува плана на Токио и часове преди окончателното решение предупреди МААЕ да не го одобрява. Южнокорейците, от друга страна, са се запасили с морска сол преди пускането на водата, поради опасения за безопасността на храните. Риболовните общности във Фукушима също се притесняват, че клиентите ще избягват техния улов, въпреки строгите протоколи за тестване на храни от региона.