Спирането с помощта на двигателя е често използвано при управление на автомобил. Това се случва, когато педалът на газта е напълно отпуснат и предавката е включена, като оборотите на коляновия вал надвишават минималните обороти на празен ход. Възниква ситуация, в която вече не моторът върти колелата, а колелата трябва да въртят мотора, извършвайки работа. Колата е принудена да изразходва натрупаната енергия за това и затова спира по-бързо, отколкото на неутрално.

Основна роля при спирането играе съпротивлението при завъртане на коляновия вал. То се образува от загуби заради триене и компресия на въздуха в цилиндрите. Разбира се, при последващо разширение част от енергията се връща, но тя е малка. Освен това енергията се консумира от устройства, които при нормални условия се въртят от двигателя. Това са генератор, компресор на климатика и др., в зависимост от конструкцията на съответния модел.

Спирането с помощта на двигателя е по-ефективно при многоцилиндрови агрегати с високо съотношение на компресия, пише automedia. Трицилиндровите компресорни мотори се съпротивляват много по-малко, като тяхното турбо не помага в случая.

Механична скоростна кутия

При ръчна скоростна кутия процесът на спиране на двигателя изисква някакво смислено действие от водача. Например, когато наближавате спиране, не е необходимо да превключвате на неутрална предавка - просто отпуснете педала на газта, след което започвате да спирате на скорост. Минава се на неутрална предавка само малко преди самото спиране. В същото време е много интересно да се наблюдава моментния разход на гориво, който е равен на нула!