Храносмилателните ензими са вещества, играещи ключова роля в процеса на разграждане на храната и осигуряват на организма достъп до основните хранителни вещества - въглехидрати, мазнини и белтъчини. Те се синтезират от различни органи на храносмилателната система, а тяхното действие започва още в устната кухина и продължава в стомаха и червата. В тази статия ще обсъдим техните функции, основните видове ензими, как помагат за здравето и кога имаме нужда да ги приемаме под форма на хранителна добавка.

Какво представляват храносмилателните ензими?

Храносмилателните ензими по същество представляват биологично активни протеини, които служат за катализиране на процесите на разграждане на сложни молекули като въглехидрати, липиди и протеини до по-простите им съставни части, които лесно могат да бъдат усвоени от организма. Те се синтезират основно в слюнчените жлези, стомаха, панкреаса и тънките черва.

Видове храносмилателни ензими и техните функции

Храносмилателните ензими се разграничават според своите функции и субстрата, който използват т.е. веществата, които разграждат. Според този параграф, те се разделят на: 

- Амилази - ензими, които разграждат сложните въглехидрати ( нишесте) до по-прости захари като малтоза и глюкоза. Различават се два вида амилаза - слюнчена амилаза, която започва разграждането на въглехидратните молекули още в устата и панкреасна, която се отделя от панкреаса.

- Протеази - ензими, които разграждат протеините до аминокиселини. В стомаха се синтезира пепсин, а в панкреаса трипсин и химотрипсин, които довършват процеса на разграждане на белтъчните молекули.

- Липази - тези ензимни молекули разграждат мазнините до глицерол и мастни киселини. Синтезират се в панкреаса и се отделят в дванадесетопръстника, където заедно с жлъчните соли катализират разграждането на липидите в тънките черва.

- Лактаза - служи за разграждането на млечната захар лактоза до глюкоза и галактоза. Синтезира се от клетките на тънкочревната лигавица и често спира да се произвежда след определена възраст, което води до състояние известно като лактозна нетолерантност.

- Малтаза и изомалтаза - два ензима, които разграждат дизахарида малтоза до глюкоза, синтезира се от тънките черва, където се извършва и процеса.

- Целулаза - ензим, който разгражда неразградимия за хората сложен въглехидрат целулоза. Може да се отделя в минимално количества от някои чревни бактерии или да се приема под формата на хранителна добавка. Подобрява усвояването на храни, богати на влакнини като зеленчуците и плодовете.

Какви са ползите от приема на храносмилателни ензими под формата на хранителни добавки?

Ползите са свързани с подобрено усвояване на храните и хранителните вещества и намаляване симптомите, до които лошото храносмилане може да доведе. Ползите от приема им са: 

Намаляване тежестта и подуването след нахранването, поради по-ефективното разграждане на храната. То ограничава възможностите на чревните бактерии да извършват ферментационните си процеси върху несмлените хранителни частици, които води до образуване на газове, болки и понякога възпаление.

Оптимизиране на усвояването на веществата и по-доброто хранене на организма.

Подобрено чревно здраве - недостатъчното производство на ензими води до нарушаване киселинността на средата, растеж на вредни бактерии, образуване на токсични вещества, които могат да предизвикат възпалителни процеси в червата.

Облекчаване на специфични състояния като лактозна непоносимост например - приемът на лактаза предотвратява симптомите като подуване и диария, следствие от прием на мляко и млечни продукти. Приемът на комбинирани ензими е от полза при заболявания, при които може да бъде нарушена синтетичната функция на червата и панкреаса - като болест на Крон, цьолиакия, хроничен панкреатит, муковисцидоза и други.

За кого са полезни хранителните добавки с ензими?

Те могат да бъдат полезни за хора, които страдат от специфични проблеми:

- Лактозна непоносимост.

- Малабсорбционен синдром.

- Хронични заболявания на стомашно-чревния тракт.

- След хирургично отстраняване на органи на храносмилателната система.

- При панкреасна недостатъчност.

Освен като заместител на функциите на човешките органи, те могат да бъдат от полза и на хората, които страдат от подуване и газове, тежест след нахранване.

При здрави хора с такива проблеми, най-често се касае за лоша хранителна култура - смесване на много различни храни, прехранване или прием на нискокачествени храни като бързите закуски, хамбургери, сладки изделия и други.

Също така, хора, които имат нужда от повишен прием на храна като спортистите например, особено в силовите спортове могат да извлекат ползи от ензимите като: 

- Улесняване на организма за преработването на по-големите количества храна.

- По-ефективното разграждане на храните.

- Намален дискомфорт от приема на много храна.

- Намален енергиен разход и време за храносмилане.

Заключение

Храносмилателните ензими са незаменими за правилното разграждане и усвояване на хранителните вещества от храната. Те се синтезират натурално от организма, но при определени заболявания или индивидуални особености, могат да бъдат приемани и под формата на хранителни добавки. Добре е да обсъдите приема им с компетентно лице преди да го започнете и да спазвате дадените наставления.