Волен Пенев: Монтажът е един от най-важните аспекти на филмовия език

© Фокус
Монтажът, дори и започвайки като технически процес, впоследствие се превръща и в творчески такъв, като техническата част е само елемент от работата. "Това, за което ние, като монтажисти, вярвам, се борим, е повече за емоцията, отколкото за това дали кадърът е технически перфектен. По-важно е актьорското изпълнение, по-важен е разказът, начинът, по който зрителят ще възприеме този разказ, и емоциите, които ще изпита.“
Режисьорът Дейвид Финчър е типичният пример за перфекционист в работата си. При него монтажът е много психологически и технически абсолютно изряден, като разликите между огромния брой дубли, които прави, навярно са минимални. "Монтажистите, с които той работи, са единствените, които имат два последователни "Оскара“ един след друг за монтаж. Така че вероятно работата с него не е най-приятното нещо на света, както и те казват в речта си, но резултатите винаги са налице.“ Други примери за режисьори, за които монтажът също е бил изключително важен, са Стенли Кубрик, както и Едгар Райт, при когото не всички филми са с един и същи монтажист, но режисьорският му стил е силно доминиращ – много добре са измислени конкретните монтажни моменти и как ще се случат, но едва ли не се превръщат в самоцелна свръхстилизация. "Монтажът тук е твърде много на показ, твърде клипов за моя вкус.“
Интересен факт е, че битува мнението, че монтажът е бил женски занаят, което според Пенев е обусловено от това, че монтажът е процес, който в миналото поради естеството си е изисквал друг тип концентрация, друг тип отношения и някакво по-голямо обгрижване към режисьорите. "Предполагам, заради това битува това мнение, макар че някои от най-добрите монтажисти в историята на киното наистина са жени,“ каза той и даде пример с "Междузвездни войни“, който е монтиран от Марша Лукас, съпругата на Джордж Лукас.
Друг интересен момент е, че монтажистът много често е неразривно свързан с режисьора, като такава пословична двойка са монтажистката Телма Шунмейкър и Мартин Скорсезе, които са работили над 35 години заедно, както и Куентин Тарантино и неговата монтажистка Сали Менк. "Интересно е как монтажистът жена всъщност дава малко по-различен поглед, защото вероятно, ако ги монтира мъж, тези филми ще бъдат по някакъв друг, по-екшън начин направени.“ Един от най-добре монтираните филми в историята на киното, "Лудия Макс: Пътят на яростта“ (Mad Max: Fury Road), е монтиран от съпругата на Джордж Милър – Маргарет Сиксъл, която преди това е работила по филмите "Бейб“ и "Бейб в града“.
Пенев посочи, че за него "Жега“ на Майкъл Ман е истинска класика, която остарява прекрасно. "Там интересното за монтажа е, че много се набляга на паралелното действие, едновременно се развиват двете гледни точки на един и същ сюжет. Има една прекрасна престрелка, която съм чел, че се използва дори като обучение на войници в момента, т.е. по толкова автентичен начин е направена като презареждане на автоматите, като стрелба и т.н. Това нещо аз съм убеден, че се монтира изключително трудно, тъй като 2-минутна сцена се снима няколко часа с много голяма подготовка, с много камери, което улеснява снимките и от една страна е хубаво за монтажа, защото има повече покритие, т.е. има повече материал, с който да се работи, но е изключително трудно за монтаж.“
Монтажистът разказа още, че има разлика между сериалите и пълнометражните филми от гледна точка на монтажа, като при сериалите преобладаващо има един тип снимане, в който са няколко гледни точки, сравнително стандартни, докато при филмите всичко може да бъде разказано от стотици кадри и много гледни точки. "При сериалите се снима доста по-бързо, като съответно и постпродукцията е много по-напрегната в някои моменти, а имаш и срокове за ефир, и това е много стресово за монтажистите, които обичаме спокойствието.“
За "Майките“ той сподели, че сериалът има много голяма отговорност към едноименната книга на Теодора Димова, тъй като тя е едва ли не с култов статут в България. Книгата е издадена през 2006 г. и оттогава насам е преиздавана многократно. "Сериалът променя част от времето, в което се развива тази история, но мисля, че това я прави по-актуална, по-съвременна и това решение работи в случая.“ Друг филм, който Пенев е монтирал, е пълнометражният документален филм "Нищо не може да те спре“ на Николай Урумов, който ще излезе следващия месец по кината.