Коледните и Новогодишните празници са едни от най-хубавите семейни празници, но в същото време точно тогава се увеличават случаите на някои медицински състояния и травми. Ето какво е добре да имаме предвид, за да намалим рисковете и се радваме напълно на почивните дни:

1. Хранително отравяне

Приготвянето на храна на коледните празници е съществена част от посрещането на близки и роднини, но понякога това може да завърши недобре. Хранителното отравяне се развива вследствие на консумация на контаминирана - замърсена храна, било то от бактерии или консумация на развалени хранителни продукти. Най-честите причинители са бактерии E. coli, салмонела, шигела, ротавируси и други. Основните симптоми включват - гадене, повръщане, диария, коремни болки, спазми.

Леките хранителни отравяния могат да се лекуват в домашни условия, като е важно добрата хидратация. Трябва да се избягва приемът на лекарства, които намаляват перисталтиката на червата, защото това удължава времето на излекуване.

За да се предпазим от хранително отравяне, е необходимо да се спазват някои прости правила: 

– Да се следи срокът на годност на хранителните продукти;

– Да се използват пресни рибни и месни продукти, които да се съхраняват при необходимите условия;

– Да се избягва консумация на храна от съмнителни обекти. 

2. Киселини и рефлукс

Усещането за киселини най-често се проявява с парене зад гръдната кост и стомашен дисконфорт. Рефлуксът представлява регургитиране - връщане на част от храната от стомаха обратно към хранопровода. Това състояние най-често се предизвиква от нездравословен начин на живот, тютюнопушене, употреба на алкохол. Прехранването по празниците и повишената употреба на алкохолни напитки може да доведе до поява на киселини и рефлукс. Мерките, които може да предприемат, са да не се приемат големи количества храна, да се избягват мазни храни, да се намали приемът на алкохолни напитки.

Могат да се използват антиацидни таблетки, с които да се намалят оплакванията.

3. Падания и травми на опорно-двигателната система

Независимо каква е причината за паданията, било то заледени тротоари, неудобни обувки, падания и подхлъзвания при възрастни хора, едно такова “събитие" може да доведе до сериозна травма или дори фрактура. Ако след падане няма силна остра болка и човек може да движи крайниците си без проблем, най-вероятно всичко е наред. При фрактура на кост, болката е силна, наблюдават се ограничения в движенията на засегнатия крайник. Необходимо е да се направи рентгенова снимка, за да се докаже наличието на фрактура. Ако се удари главата, вследствие на което се загуби съзнание или след това има повръщане, е необходимо да се потърси медицинска помощ без отлагане. 

4. Травми при приготвяне на храна

Прекарването на повече време в кухнята по празниците е свързано и с увеличаване на случаите на порезни рани от кухненски ножове и изгаряния от горещи предмети. 

При голяма част от порезните рани от кухненски ножове човек може да се справи с лечението им в домашни условия. Ако порезната рана не е голяма и кърви, притиснете с чиста марлена превръзка за около 5 - 10 минути - би следвало след този период кървенето да спре. След това почистете добре раната и поставете стерилна лепенка. Ако обаче порезната рана е голяма и кърви обилно, потърсете медицинска помощ в най-близкото спешно звено. 

5. Изгаряне

При изгаряне, което е по-голямо от дланта на човека, трябва да се потърси медицинска помощ. Ако изгарянето е малко и повърхностно, поставете изгорената област под хладка течаща вода за около 10 - 15 минути. Водата ще отнеме топлината от мястото, след това може да намажете с антибиотичен крем и да поставите стерилна превръзка, съветват от Puls.bg. Не използвате лед или други замразени продукти, които да поставяте върху изгореното място, това може допълнително да влоши нещата.