Проф. Шен Ян от Пекинския университет "Цинхуа" използва изкуствен интелект, за да напише научно-фантастичен разказ, и печели награда. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова и предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Проф. Ян се явява в литературно състезание за научна фантастика без да разкрива истинския автор на произведението, уточни доц. Тодорова.

Университетският преподавател успява да създаде разказа за 3 часа, като е направил 66 задания към изкуствения интелект. "Вероятно той е четял отговорите и съобразно тях е задавал последващите въпроси, бил е много внимателен. AI е сътворец – те са създавали произведението заедно", коментира доц. Тодорова.

Този експеримент по думите й отново поставя въпроса за интелектуалните и авторски права и признаването на изкуствения интелект като някакъв тип субект или съавтор.

"За мен това е неизбежно и по-коректно. Хората, които са ангажирани в музикалната, филмовата, сценарната и литературната индустрия с право много остро ще възразят, ще кажат, че това е човешко културно наследство. Но трябва да признаем и ролята на стереотипите, на матрицата, на това, че много от сюжетите на филмите изхождат от митовете, от някакви архетипи, от легендите. Всички детски приказки са написани в сходен сюжет с различни герои. Тук наистина мъдро и от позицията на времето трябва да преценим как да подходим. Все пак изкуственият интелект има своя принос, но от друга страна, той просто разпознава тези матрици и гради разказите и научната фантастика на тяхна база", посочи футурологът.