В Стара Загора ше бъде представен проектът "Подсигуряване възстановяването на застрашения ловен сокол в България и Южна Румъния"
©
Проектът "Живот за сокола“, финансиран от програма LIFE на Европейския съюз, е част от дългогодишните усилия на БДЗП, "Зелени Балкани" и Румънското орнитологично дружество за опазването на ловния сокол в България и Румъния. Той си поставя за цел да подсигури увеличаването на популацията на този застрашен вид в съответствие с Международния и Националния план за действие за ловния сокол.
"Присъединете се към нас, за да научите какво е състоянието на популацията на най-редкия гнездящ сокол в България и защо бъдещето на този енигматичен вид е несигурно.
Ще ви разкажем още каква е ролята на хищните птици в природата и защо е необходимо те да бъдат запазени. И накрая ще ви запознаем с представител на вида Falco Cherrug (ловен сокол) от Спасителния център", допълват от дружеството за защита на птиците.
Проектът се изпълнява в международно партньорство между БДЗП, "Зелени Балкани“, Института по биоразнообразие и екосистемни изследвания към БАН, Румънското орнитологично дружество, Съюза на ловците и риболовците в България, Фондация за местообитанията – Холандия и Тюбингенския университет "Еберхард Карлс“.
На срещата, в която ще вземат участие българските партньори по проекта, ще Ви представим основните направления, в които ще работи екипът:
- Смекчаване на основните заплахи за вида в ключовите райони.
- Подобряване на хранителната база в ключови територии за ловния сокол.
- Подобряване на условията за гнездене на вида чрез поставяне на платформи за гнездене и засаждане на местни видове дървета.
- Значимо увеличаване на ангажираността, знанията по темата и капацитета на ключови заинтересовани групи за създаване устойчивост на постигнатите резултати.
- Споделяне на натрупания опит и добрите практики във възстановяването на ловния сокол, лалугера, черногърдия хомяк и техните местообитания.
Събитието ще се проведе при спазване на въведените противоепидемични мерки.