Употребяваме тези 6 продукта всеки ден, но те са вредни за хормоналната ни система
©
Когато този процес е прекъснат, здравословното състояние на човек се влошава и съществува риск от сериозни заболявания.
Оказва се, че причината за тези проблеми може да бъде храна.
Съществуват 6 продукта, които консумираме ежедневно и могат да предизвикат хормонален дисбаланс.
Кафе
Тази напитката стимулира производството на кортизол - хормон на стреса. Като правило, максималното количество на този хормон в кръвта се произвежда сутрин, а до вечерта постепенно намалява. Но когато започнете да пиете много кафе, естествените ритми се нарушават.
Това причинява нарушения на съня, скокове на кръвната захар, по-бавен метаболизъм, понижен имунитет, депресивни състояния. За да избегнете подобни проблеми, ограничете консумацията на кафе в нормални количества.
Захар
Тялото се нуждае от захар (или по-скоро глюкоза) като енергиен източник. Глюкозата се транспортира от кръвта към клетките, използвайки хормоналния инсулин. Когато човек има прекалено много захар, тялото започва да произвежда излишно количество инсулин.
В резултат на това клетките развиват резистентност към нея. Те вече не приемат глюкозата и тя остава в кръвта. Това води до развитие на диабет тип 2, който често е придружен от затлъстяване и често уриниране.
Въглехидратна храна
Когато човек консумира въглехидратни храни, тялото му произвежда серотонин - хормонът на щастието. Не е изненадващо, че на човек му се приисква да изяде нещо такова, когато е под стрес.
По този начин започва да се злоупотребява с въглехидратите, създавайки сериозни енергийни колебания в тялото. В резултат на това има скокове в нивата на кръвната захар и риска от развитие на диабет.
Месо
В животновъдството се използват активно хормонални препарати за бързия растеж на добитъка. През 1999 г. е проведено проучване, по време на което е доказано, че тези хормони влияят неблагоприятно върху здравето на животните.
Как те влияят на човешкото тяло не е изяснено. Но експертите настояват да се сведе до минимум консумацията на месо, тъй като в дългосрочен план може да предизвика сериозен хормонален дисбаланс в организма.
Соя
Соята е богата на фитоестрогени - растителни аналози на женските полови хормони.
Ако жената редовно консумира този продукт в продължение на три месеца, тогава нивото на прогестерон може значително да надвиши нормата, което ще се отрази неблагоприятно на репродуктивната система и щитовидната жлеза.
Соята е противопоказана и за мъжете, тъй като фитоестрогените могат да блокират нормалното производство на тестостерон.
Алкохол
Алкохолът създава хаос в тялото ви. Най-вече засяга производството на инсулин. Но също така може сериозно да наруши производството на половите хормони. Алкохолът може да дисбалансира хормони като серотонин и кортизол, което води до депресивни състояния, пише zdrave.to.