United Group навлиза в производството на зелена енергия с инвестиция от 120 млн. евро в България. Тази смела инициатива поставя началото на нова ера на устойчиво развитие, укрепвайки позицията на компанията на лидер в индустрията, движещ иновациите и действията в областта на климата. 

"Отговорът на въпроса защо избрахме България с голяма инвестиция от 120 млн. евро, в четири различни проекта за производство на зелена енергия, е много прост. Обичаме да правим бизнес във вашата страна. Намираме ви за изключително отворени към бизнес начинания. Има много невероятни хора, които са високо образовани, мотивирани и дисциплинирани", заяви Виктория Боклаг - главен изпълнителен директор на United Group.

"България е голям пазар. В момента оперираме на осем пазара, но страната ви заема ⅓ от всички наши операции. Много сме щастливи от начина, по който Vivacom се представя тук", каза още тя.

От United Group заявиха, че в процеса по осъществяването на проекта са проведени дискусии както с правителствата, така и с местните власти. 

"Участието на правителството е ключово в такъв проект. До момента българското правителство е подпомагало много този", сподели Мириам Ди Траглия - изпълнителен директор "Съответствие, риск и устойчивост" на United Group.

"С нашите инвестиции някои населени места ще получат повече енергия и повече възможност да се развият", допълни Желко Батистич - вицепрезидент "Технологии" на United Group

С инвестицията на United Group ще бъдат създадени три фотоволтаични електроцентрали и един вятърен парк в България.

Една от фотоволтаичните централи вече работи. Това е ФЕЦ "Могила" край Стара Загора. Предстои да бъдат още две такива съоръжения - в Бараково и Грамада. От май тази година ще стартира и изграждането на вятърния парк край Кремена, в който ще бъдат поставени 15 турбини с височина от 125 метра.

От 2027 г. тези проекти ще осигуряват 160% от нуждите от електроенергия за дейността на Групата в България и ще задоволяват 65% от общото електропотребление на Групата, като всяка година елиминират приблизително 120 000 тона емисии въглероден диоксид от електроенергийната мрежа в България. Заедно проектите ще имат обща инсталирана мощност 124 MW и годишно производство от 310 000 MWh – достатъчно за захранване на над 60 000 домакинства всяка година. В допълнение, инициативата включва и най-съвременна система от батерии, способна да съхранява енергия 1,5 пъти по-голяма от върховата производителност.