Учени разкриха произхода на тъмната енергия
©
Около 70% от нашата вселена грубо се състои от тъмна енергия и се смята, че се е родила след Големия взрив, преди около 13,8 милиарда години, въпреки че произходът на силата остава неясен, според LiveScience.
Наскоро някои астрономи предложиха теория, че тъмната енергия може да се е появила от ядрото на гигантска тъмна бездна, наречена черни дупки, докато други не са съгласни с теорията.
Но сега ново изследване, публикувано в Journal of Cosmology and Astroparticle Physics, твърди, че е открило връзка между двата феномена и това е съвпадение между повишаването на плътността на тъмната енергия и нарастващото тегло на черните дупки, докато Вселената продължава да остарява с времето.
"Ако си зададете въпроса "Къде в по-късната вселена можем да видим гравитацията толкова силна, колкото е била в началото на Вселената?“ отговорът е в центъра на черните дупки", каза съавторът на изследването Грегъри Тарле в изявление.
"Възможно е това, което се е случило по време на процеса, да се движи в обратна посока, материята на масивна звезда отново да се превърне в тъмна енергия по време на гравитационен колапс – като малък Голям взрив, изигран в обратна посока“, добави той.
Спектроскопичният инструмент за тъмна енергия (DESI) е използван от изследователите за търсене на улики, че тъмната енергия може да е свързана с черни дупки.
DESI, монтиран на четириметровия телескоп Nicholas U Mayall в Аризона, проследява и определя позициите на милиони галактики всеки месец, за да определи как Вселената се е разширила до това, което е днес.
Инструментът позволи на астрономите да изведат плътността на тъмната енергия през целия живот на Вселената, като наблюдават скоростта, с която космосът се простира навън.
Сравнявайки данните за тъмната енергия с растежа на черните дупки на различни етапи от живота на Вселената, изследователите стигнаха до заключение.
"Двете явления са съвместими едно с друго – тъй като нови черни дупки са създадени при смъртта на масивни звезди, количеството тъмна енергия във Вселената се е увеличило по правилния начин“, каза съавторът Дънкан Фара.
"Това прави по-правдоподобно черните дупки да са източник на тъмна енергия“, добави тя.
Въпреки това астрономите казват, че са необходими много повече данни и наблюдения от DESI и други експерименти, за да се направи окончателно заключение относно произхода на тъмната енергия.
"По принцип, дали черните дупки са тъмна енергия, свързана с вселената, която обитават, вече не е просто теоретичен въпрос“, смята Тарле.
"Сега това е експериментален въпрос“, добави той.