Учените са установили, че рисковите фактори за развитие на деменция включват и такива, които са извън нашия контрол - например стареене и генетика. Въпреки това, има начини, с които да се предпазим от загубата на памет с напредването на годините. И ново проучване хвърля повече светлина върху това кои ежедневни дейности ни помагат за това.

Трябва все пак да се отбележи, че изследването идва с няколко предупреждения. Едното е, че констатациите са корелация, а не непременно пряка връзка. Другото е, че тъй като хората сами са съобщавали за своите физически и умствени дейности, има вероятност някои от тях да са пропускали дейности или да са докладвали за тях неправилно.

"Необходими са повече изследвания, за да потвърдим нашите открития. Въпреки това, резултатите са окуражаващи, че извършването на тези прости промени в начина на живот може да бъде от полза", споделя в изявление авторът на изследването д-р Хуан Сонг, цитиран от Huff Post.

Като цяло резултатите са добра новина, на фона на нарастващия брой диагностицирани с деменция в световен мащаб. Независимо дали чрез физическа, умствена или социална активност, ангажирането на мозъка ни може да помогне за забавянето на развитието на деменция или да намали риска като цяло.

Домашните задължения например са едновременно физическа и умствена дейност. Разговорите с близки хора пък са социална дейност, която също изисква умствена стимулация. А физическата активност от своя страна също изисква умствена ангажираност.

Д-р Скот Търнър от Медицинския център на университета Джорджтаун изтъква също така, че друг рисков фактор за деменция е диабетът. Той изисква да се следва модел на живот, който включва физическа активност, здравословно хранене и поддържане на здравословно телесно тегло. Предвид това, упражненията намаляват не само риска от деменция, но и от диабет, който сам по себе си е свързан с повишения риск от загуба на паметта.

Здравният експерт подчертава също, че независимо от възрастта, никога не е твърде късно човек да започне да следва препоръките за повече физическа, социална или умствена активност. Като поддържаме мозъка си стимулиран, помагаме за забавянето на прогресията на деменцията. А превенцията е винаги по-добрият избор от лечението, пише lifestyle.bg.