Учени: Едва ли предполагате, че тази храна съсипва сърцето
![Учени: Едва ли предполагате, че тази храна съсипва сърцето](https://i.id24.bg/i/2447968.webp)
©
Въпреки че тази напитка има репутацията на здравословна, това изобщо не е вярно. И има сериозни доказателства в подкрепа на това твърдение, съобщава изданието.
Вреда от нискомасленото мляко за сърцето
Обезмасленото мляко често съдържа повече захар от обикновеното мляко. Намаляването на съдържанието на мазнини кара производителите да добавят повече въглехидрати към продукта, за да подобрят вкуса му. А редовната консумация на мляко, обогатено с добавени захари, може да доведе до рискове от развитие на диабет тип II, хипертония и затлъстяване, които са ключови фактори за сърдечно-съдови заболявания, съобщава изданието, цитирано от zdrave.to. Много хора вярват, че нискомаслените млечни продукти са много по-здравословни, но това не е вярно. Те провокират възпалителни процеси в организма и повишават нивото на триглицеридите в кръвта. Ако тези съединения надвишават нормата, те се превръщат в мастна тъкан, което се отразява негативно на работата на сърцето, както отбелязват експертите, цитирани от изданието.
Учените препоръчват да се ядат само естествени и висококачествени продукти, които не съдържат много захар и мазнини. Тогава сърдечно-съдовата система ще работи гладко до дълбока старост.
Освен това лекарите съветват хората със сърдечни проблеми да изключат сладките газирани напитки от менюто си, защото провокират бързо повишаване на кръвната захар.
Млечни продукти с ниско съдържание на мазнини за отслабване
Накратко, те са абсолютно безполезни, допълва изданието. Първо, защото калоричното съдържание на такива кисели млека или извара не се различава много от обичайните, наситени с мазнини.
Второ, при производството на такива продукти обикновено се използва захар или нейни заместители за подобряване на вкуса. В случая, отказвайки се от мазнините, човек приема повече захари и само увеличава жаждата си за прости въглехидрати и засилва чувството на глад.
Но това не е всичко - продуктите с ниско съдържание на мазнини са не само безполезни за отслабване, но и вредни за тялото.
- Допринасят за метаболитни нарушения
- Принуждават тялото да съхранява мазнини
- Пречат на усвояването на калций, протеини и витамин D
- Влошават настроението
Липсата на мазнини в такива млечни продукти, компенсирана от нишесте, растителни мазнини, захар и други вещества, неизбежно води до консумация на повече въглехидрати. В резултат на това метаболизмът се проваля и човек започва да наддава на тегло.
Освен това мазнините са един от най-важните компоненти, необходими за нормалното функциониране на тялото, и фактът, че те водят до повишаване на нивата на холестерола, е погрешно схващане. А заместването на млечните мазнини при обезмасляване на продуктите с палмово и други масла и трансмазнини носи риск от развитие на сърдечно-съдови заболявания.
Мазнините са отговорни за регулиране на телесната температура и поддържането на човешкия имунитет. В допълнение, те са необходими на тялото за усвояване на калций, протеини и витамин D, а също така са източник на енергия.
то защо дефицитът им може да се отрази не само на фигурата, но и на настроението ви.
Има ли полза изобщо полза от нискомаслените млечни продукти?
Нискомаслените млечни продукти могат потенциално да бъдат полезни за хора, склонни към затлъстяване и диабет. Поддръжниците на тази идея вярват, че нискомаслените млечни продукти осигуряват калций на тялото, но не и мазнини.
Противниците на тази теория обаче настояват, че без достатъчно мазнини калцият просто не се абсорбира от тялото, а трансмазнините в продуктите с ниско съдържание на мазнини ще причинят повече вреда от естествените млечни продукти.
Ето какво трябва да е оптималното процентно съдържание мазнини в най-често консумираните млечни продукти:
- Извара - 3-5%
- Мляко - 3,2%
- Кефир - 1-2,5%
- Заквасена сметана - 20%
- Кисело мляко - 2-5% масленост, без оцветители и овкусители