Този нискокалоричен зеленчук намалява глада, създава бариерата срещу болестите и инфекциите и е пълен с антиоксиданти, включително витамин Ц
©
Какво е зелен боб?
Зелен боб е нискокалоричен зеленчук, богат на фибри, витамин Ц и витамин К, както и минерали като магнезий и желязо. Консумира се свеж, замразен или консервиран, подходящ за салати, супи и гарнитури. Той подпомага храносмилането, поддържа имунната система и има антиоксидантни свойства, полезни за цялостното здраве.
Зеленият боб представлява млади, неузрели плодове от различни сортове обикновен фасул. Макар да е наречен зелен боб, цветовете на растението варират – има зелени, червени и жълти сортове. Всички познати сортове наброяват над 500 вида.
Зеленият боб е изключително популярен и разпространен в България и дори е част от традиционните ни гозби, но произходът му е далечен и древен. Смята се, че родината на растението зелен боб е Южна или Централна Америка. Първоначално е бил използван като декоративно растение и впоследствие навлиза в кухнята.
В Европа се озовава след Колумбовите мореплавания. По нашите географски ширини се отглежда зелен боб, тъй като е непретенциозен и лесен за култивиране. Българските традиционни ястия като яхнии и зеленчукови супи включват зелен боб като основна съставка.
Познатите от зелен боб ползи
Зеленият боб съдържа много важни хранителни вещества, които осигуряват здравословни ползи. Бобовите растения са пълни с антиоксиданти, включително витамин Ц, флавоноиди, кверцетин и кемпферол. Тези антиоксиданти се борят със свободните радикали в тялото, което помага за намаляване на увреждането на клетките и може да помогне за намаляване на риска от някои заболявания.
Подпомага здравето на сърцето
Зеленият боб е богат на разтворими фибри, които могат да помогнат за подобряване на здравето на сърцето чрез понижаване на нивата на лошия холестерол.
Високият холестерол и кръвното налягане са два рискови фактора за сърдечни заболявания. Те също са много разпространени сред възрастните, но консумацията на повече плодове и зеленчуци като зелен боб може да помогне да се избегнат сърдечните рискове.
Зеленият фасул съдържа фолат и калий, две хранителни вещества, които могат да подобрят здравето на сърцето. Тези хранителни вещества могат да помогнат за регулиране на кръвното налягане в комбинация с други здравословни хранителни диети и упражнения.
Подпомага храносмилането
Поради високото съдържание на фибри в зеления боб, той помага за правилното храносмилане и за омекотяване на изпражненията, улеснявайки преминаването им. Но фибрите не служат само за избягване на запек – те помагат за балансиране на чревния микробиом (микроскопичните организми, които помагат да смиламе храната и да усвояваме хранителните вещества пълноценно).
Контролира глада
Приемът на храни с високо съдържание на захар и ниско съдържание на фибри причинява скок, последван от спад на кръвната захар. Когато кръвната захар рязко се понижи, е много вероятно да изпитаме глад отново.
Консумацията на храни, съдържащи фибри, намалява глада, тъй като те се обработват по-бавно от организма ни и това ни кара да се чувстваме сити за по-дълго време. Зеленчуци като зелен боб са много подходящ пример за това хранително явление.
Укрепете имунната си система
Имунната ни система е бариерата срещу болестите и инфекциите. Яденето на зелен боб е добър начин да я поддържаме в добра форма.
Зеленият фасул съдържа голямо количество витамин Ц, което е важно за правилното функциониране на имунната ни система. Консумацията му може да й помогне да функционира по-ефективно и да се бори с нежелани нашественици.
Подпомага здравето на костите
Калцият не е единственото важно вещество, което отговаря за здравината на костите ни. Зелен боб е отличен източник на витамин К, който е важно хранително вещество за плътността и здравето на костите ни.
Проучванията показват, че липсата на достатъчно витамин К в диетата ни може да навреди на здравето на костите ни. Добре е да си набавяме витамини и минерали от храната, която консумираме.
Спомага за пълноценна бременност
Зеленият боб не само, че не е вреден при бременност, но дори е полезен и препоръчителен за консумация. Една чаша зелен фасул съдържа приблизително една трета от дневния препоръчителен прием на фолиева киселина, която е необходима за растежа и развитието на плода. Витаминът помага за намаляване на риска от някои вродени заболявания.
Намаляване на симптомите на депресия
Получаването на достатъчно фолат не е важно само по време на бременност. Витамин Б също е важен за намаляване на симптомите на депресията. Получаването на достатъчно фолат помага за намаляване на количеството хомоцистеин в тялото ни.
Твърде високото ниво на хомоцистеина може да попречи на естественото ни производство на серотонин, допамин и норепинефрин. Тези хормони регулират настроението ни, съня и апетита ни.
Може да помогне при анемия
Желязото е основна част от червените кръвни клетки, които транспортират кислород от белите дробове до всички останали клетки в тялото ни. Недостатъчният прием на желязо може да доведе до анемия, която се характеризира с умора, слабост и замаяност.
Зеленият фасул осигурява добър източник на растително желязо, което може да ни помогне да си осигурим необходимото количество, за да избегнем анемията.
Противопоказания
Хората, които приемат разредители на кръвта, като кумадин или варфарин, не бива да променят и повишават приема на храната, която ядат, съдържаща витамин К. Той играе голяма роля в съсирването на кръвта и може да доведе до нежелани последствия, затова трябва да внимават при консумацията на зелен боб.
Лектините са вид протеин, който свързва въглехидратите. Те присъстват в боба, включително в зеления фасул, и могат да причинят проблеми в храносмилателната система. При по-чувствителна храносмилателна система трябва да се избягва консумацията на суров или маринован зелен боб. Готвенето на боба може да намали нивата на лектина, пише forlife.bg.
Зеленият фасул съдържа фитинова киселина, която може да се свърже с минералите и да попречи на усвояването им от тялото. Хора с минерален дефицит трябва да се консултират с лекар, преди да добавят в хранителната си диета зелен боб.
Употреба на зеления боб
В традиционната ни българска кухня зеленият боб присъства най-често под формата на яхнии или супи. Но това не са единствените варианти, в които той може да се консумира.
Зеленият боб е подходящ за консервиране и по този начин може да се хапва през цялата година. Грилованият зелен боб е страхотно допълнение към пържоли и местни ястия. Тази култура може да се консумира и сурова, но не бива да забравяме, че консистенцията му е жилава и на конци.
Задушен, зеленият боб, може да бъде прибавян към салати и топли предястия в комбинация с други зеленчуци.
Заключение
Зеленият боб си е извоювал почетно място на традиционната ни трапеза. Освен със специфичния си вкус, той се отличава и с множеството си здравословни ползи. Нарежда се сред зеленчуците, полезни за консумация по време на бременност, което го прави още по-значим.
Това, че може да бъде приготвян по много различни начини може да допринесе прибавянето му към пълноценна и разнообразна хранителна диета.