Този зеленчук е нискокалоричен и е средство за борба с инфекции
©
Този зеленчук е важен източник на витамини и минерали. Празът съдържа: витамин А и С, които укрепват имунитета. Притежава и фолиевата киселина, която е важна за протичането на здравословна бременност и намаляван риска от развитие на малформации в плода и преждевременно раждане. Празът съдържа и витамин К, който участва в костния метаболизъм и поддържа костите здрави. В малки количества съдържа и витамини от група B, както и желязо, калий, калций магнезий, натрий и фосфор и цинк. Високата концентрация на калий помага за добър диуретичен ефект.
Богат е на веществото алицин, което притежава антивирусни и антибактериални свойства. Ето защо в народната медицина празът често се среща като средство за борба с инфекциите. Редовната консумация на праз подобрява чревната флора. Това се дължи на разтворима фибра, наречена инулин, която служи като храна на добрите бактерии в човешкия организъм и засилва имунната система.
Зеленчукът е нискокалоричен, защото изобщо не съдържа мазнини. Така че праз може да се яде по време на диетата. Поради наличието на сяра в праза, възпалителната реакция в организма се прекратява.Това вещество също се счита за първокласна профилактика срещу артрит, тъй като не позволява деформация на хрущяла. В праза има кверцетин.
Той е един от антиоксидантите, които неутрализира отрицателните ефекти на свободните радикали, предпазват от рак, неутрализира алергените и потискат астматичните атаки. Празът е полезен за хора, страдащи от анемия, защото повишава нивата на желязо. Преди няколко века празът беше един от най-разпространените природни афродизиаци. Затова мъжете, страдащи от ниско либидо, трябва да го добавят към диетата си. Препоръчително е да го използвате ежедневно, докато минималната допустима честота е няколко пъти седмично.