Днес "Фокус" ще ви разкаже за един плод, който става популярен и у нас. Става въпрос за китайската фурма, по-известна като хинап. На някои места го наричат още финап, джиндифика или гръдна ягода. Хинапът произхожда от Китай, а оттам се разпространява в Америка и Европа. Условията при които се отглежда хинап са същите като тези, които са необходими за отглеждането на обикновени фурми и смокини. 

Този плод има сладък вкус. Може да се консумира суров или под формата на  компоти и сладко. На някои места го и сушат. Ето какво съдържа хинапът. В 

100 грама от този плод се съдържат около 79 калории и 20 грама въглехидрати, от които фруктоза, глюкоза и 2 грама фибри. Той е богат още на различни витамини и минерали. Хинапът съдържа витамини С, А, P и от група В - В1, В2 и В6. От минералите е богат на желязо, фосфор, кобалт, йод, калий, магнезий, калций. Плодът съдържа и доста антиоксиданти - фенолни съединения и флавоноиди.

От витамините най-голямо е съдържанието на витамин С (20 пъти повече, отколкото в цитрусовите плодове). Известно е, че този витамин подсилва имунната система. Китайците го използват като помощник при лечението на заболявания на дихателната и храносмилателната система, а същото така и за понижаване на артериалното налягане. Хинапът помага и за регулирането на холестерола и за възстановяването на черния дроб. Едно от най-важните неща е, че в неговия състав има 18 от най-важните аминокиселини за човешкото тяло. 

Хинапът действа благоприятно върху сърдечно - съдовата система, нервната система, отделителната система и нормалната функция на черния дроб. Подпомага дейността на стомашно - чревния тракт и перисталтиката. Спомага за здрав сън.Оказва благоприятен ефект при стрес и психически натоварвания. Подобрява силата на мускулите. Хинапът потиска желанието на човека да яде сладко.

Прясно откъснат може да се съхранява до седмица на тъмно и хладно място, а сушен – за почти цяла година. От него също така може да се приготвя чай, вино, сок, както казахме вече и компоти, както и конфитюри.