"Фокус" ще ви разкаже за най-вкусният сред всички плодове, който има и царска корона. Той е не само вкусен, но има и лечебни свойства. Ананасът е тропическо растение и плод. Учени твърдят, че неговта родина е Южна Америка. Христофор Колумб открива този екзотичен плод за европейците. Ананасът съдържа около 80-86% вода, органични киселини (преобладаваща е лимонената киселина), минерали и азотните вещества. Ананасът е плод, богат на желязо, калий, калций, йод, витамини от групата В, витамин А и С. Затова той е изключително полезен в борбата срещу грипа. 

Ананасът се е използвал като противовъзпалително средство срещу кашлица и настинка, както и за ограничаване появата на инфекции. Съдържа ензима бромелин, който стимулира храносмилането. Бромелинът участва и в разграждането на протеини в кръвния поток и в тъканите. Бромелинът подпомага възстановителните процеси при контузии, рани и изгарания, както и при лечението на разширени вени. Ананасът влияе добре върху функцията на задстомашната жлеза. 

Този екзотичен плод предизвиква естествен дренажен ефект, който позволява на тялото ни да елиминира излишните течности. Така ананасът противодейства на задържането на вода, което се образува в организма поради заседналия начин на живот, използването на тесни дрехи, диети богати на сол и консумацията на алкохол или тютюн. Този плод съдържа витамин С, който пък предпазва от сърдечни заболявания и помага при усвояването на желязо от червените кръвни клетки. Ананасът подобрява кръвообращението и здравето на сърцето. Поддържа имунната система. 

Въпреки че в наше време се намира лесно в супермаркета, в миналото това е бил плод, който се е консумирал предимно от богати хора, защото е бил много скъп.