Крушите са едни от най-обичаните плодове у нас. "Фокус" ще ви разкаже за този плод, който не предизвиква алергични реакции. Те са освежаващ летен плод, но често могат да бъдат пренебрегвани. Добре е обаче да знаете, че това е първият плод, който се дава на бебетата. Крушата произлиза от днешен Китай, а в Европа са култивирани за първи път около 1000 г. пр. н.е. Днес плодът се отглежда по целия свят. В света има повече от 3000 вида круши. Всеки вид има различен размер, форма и сладост. 

Крушите са богати на хранителни вещества. Те са добър помощник за  храносмилането и обмяната на веществата, като нормализират работата и на черния дроб и бъбреците. Крушите също така съдържат антиоксиданти, витамини и минерали. Използват се за лекарство още от древността, защото в тях има много биоактивни вещества. Крушата съдържа витамини Е, Р, А, С, В1, В2, РР, фолиева киселина, каротин, пектин, катехини, желязо, мед, манган, калий, йод, калций, молибден, кобалт, дъбилни вещества и целулоза.

Могат да се консумират пресни, консервирани или изпечени. Крушите могат да помогнат за загубата на тегло, защото стимулират метаболизма. Фибрите в плода помагат за превенция на някои заболявания, включително и рак на дебелото черво. Те се грижат за добрите бактерии и по този начин влияят и върху здравето на цялата имунна система. При консумация на круши се намалява риска от сърдечни заболявания и се понижават нивата на холестерола.

Хората, които имат стомашна язва, не трябва да консумират сурови круши, тъй като те дразнят лигавицата на стомаха. Най-добре е да се ядат круши един час след хранене. Любопитно е да знаете, че заради формата си - крушата става "кръстница“ на електрическата крушка. Дървото пък може да се използва за създаване на мебели и други предмети. 

 

Sofia24.bg ви предлага една италианска рецепта с круши, която ще ви отнеме само 2 минути от времето. Печени круши с ванилия - цялата рецепта се състои само от 3 прости съставки, които могат да бъдат намерени навсякъде. Печените круши са лек десерт, което го прави чудесен за летните месеци, но и достатъчно вкусен за есента и зимата. Тази рецепта е 100% веганска, без глутен, без масло, без ядки. Просто обикновена пълноценна храна.

Начин на приготвяне:

Поставяте зрели, нарязани на две и отворени круши в тава за печене или огнеупорен съд. Извадете семките с помощта на малка лъжица. Поставете крушите с разреза нагоре в произволен съд за печене. Можете да премахнете стъблата или да ги оставите за красива презентация. Необходим ви е и чист кленов сироп. Полейте всяка круша с кленов сироп и поръсете с канела.

Това помага да се извлече естествената сладост от крушите, както и им помага да се карамелизират по време на печене. Ще ви трябва около ½ чаена лъжичка кленов сироп на 1 круша. Прибавяте и канела. Тази загряваща подправка се съчетава добре с текстурата и вкуса на крушата. Добавете на вкус ванилия, като поръсите щипка ванилия на прах с канелата. Загрейте фурната до 350 градуса. Печете крушите, докато омекнат, това е около 25-30 минути.