Глинените маски за лице са едно от най-старите средства за грижа за кожата, използвани още от древни времена за почистване, подхранване и ревитализиране на кожата. Глината е естествен продукт, богат на минерали като магнезий, калций, цинк и силиций, които имат множество благоприятни ефекти върху кожата. Тя се използва в козметиката в различни форми и цветове, като всеки вид глина е подходящ за определен тип кожа или специфичен проблем.

Видове глина и техните свойства

Бентонитова глина. Бентонитовата глина е силно абсорбираща и е известна със способността си да извлича токсините и замърсяванията от кожата. Тя е особено подходяща за мазна и склонна към акне кожа, тъй като помага за стягане на порите и контрол на излишния себум. Бентонитът също така стимулира циркулацията на кръвта, което подобрява тена и придава свежест.

Кална глина. Калната глина, често наричана мъртва морска кал, съдържа високи нива на минерали като магнезий и натрий. Тя има мощни детоксикиращи и хидратиращи свойства, което я прави подходяща за суха и зряла кожа. Този вид глина също така успокоява раздразнения и помага при възпалителни състояния като екзема.

Каолинова глина. Каолиновата глина, известна още като бяла глина, е най-нежната от всички видове. Тя е идеална за чувствителна и суха кожа, тъй като нежно абсорбира замърсяванията, без да изсушава прекомерно. Каолинът има успокояващо действие, което помага за намаляване на зачервяванията и стимулира обновяването на клетките.

Зелена глина. Зелената глина, наричана още френска глина, е богата на желязо и магнезий, които ѝ придават отлични пречистващи свойства. Тя е подходяща за комбинирана и мазна кожа, тъй като помага за регулиране на себума, премахва черните точки и оставя кожата свежа и матирана.

Червена глина. Червената глина е богата на железен оксид и е идеална за суха и чувствителна кожа. Тя има подхранващи и регенериращи свойства, като същевременно подобрява еластичността на кожата. Червената глина често се използва за изравняване на тена и намаляване на пигментацията.

Розова глина. Розовата глина е смес от червена и бяла глина, която комбинира техните свойства. Тя е нежна, но ефективна и е подходяща за нормална, чувствителна или уморена кожа. Розовата глина успокоява раздразненията и придава здравословен блясък.

Ползи от глинените маски за лице

Дълбоко почистване. Глината има естествена способност да абсорбира замърсяванията, излишния себум и токсините от кожата. Това я прави отлично средство за дълбоко почистване на порите, което намалява риска от образуване на акне и черни точки.

Регулиране на себума. Глинените маски са изключително полезни за хора с мазна кожа, тъй като абсорбират излишния себум и балансират производството му. Това спомага за по-дълготраен матиращ ефект и предотвратява лъщенето.

Подобряване на кръвообращението. При нанасяне върху кожата глината стимулира микроциркулацията, което води до по-добро снабдяване на клетките с кислород и хранителни вещества. Това прави кожата по-здрава и сияйна.

Хидратация и подхранване. Някои видове глина, като калната и каолиновата, имат хидратиращи и подхранващи свойства. Те помагат за задържане на влагата в кожата, което я прави мека и еластична.

Успокояване на кожата. Глинените маски често съдържат естествени минерали, които имат успокояващо действие. Те помагат за намаляване на зачервяванията и раздразненията, като оставят кожата по-спокойна и равномерна.

Подобряване на текстурата на кожата. Редовната употреба на глинени маски може да помогне за изглаждане на кожата, намаляване на видимостта на порите и изравняване на тена.

Как да използваме глинените маски?

За да извлечете максимални ползи от глинените маски, нанесете тънък слой върху почистена кожа и оставете да действа 10-15 минути. Не оставяйте маската да изсъхне напълно, тъй като това може да доведе до изсушаване на кожата, съветва Puls.bg. Изплакнете с хладка вода и продължете с овлажняващ крем.