В странния свят на растенията "приказният фенер“ без хлорофил има нов вид, на който да се възхищаваме.

Приказните фенери (Thismia) са вид мистериозна, паразитна билка, която изглежда като нещо от друга планета. Техните малки цветя имат психеделични форми и ярки цветове и са еволюирали, за да примамват гъбични комари и други насекоми като опрашители. В малайзийските тропически гори живите шафранови цветя на невиждан досега вид Thismia поникват точно над гъстата листна постеля, съобщават изследователи пред PhytoKeys. 

По растителни стандарти Thismia са наистина странни. Липсвайки хлорофил, те избягват фотосинтезата, вместо това изсмукват храна от подземни гъби, които си партнират симбиотично с други, по-конвенционални растения. Приказните фенери прекарват по-голямата част от живота си под земята, обикновено в зрели тропически гори. Когато растенията изникнат за кратко от почвата, за да цъфтят, лесно могат да бъдат пропуснати, тъй като са високи само няколко сантиметра.

Ботаникът Сити-Мунира обособява биоразнообразието на тези паразитни растения в Малайзия. През 2020 г. един от нейните колеги се натъква на необичаен приказен фенер в резервата за диви животни Тенгку Хасанал. По-късно той забеляза още от същото в различен малайзийски парк. Сити-Мунира пътува до тропическите гори в тези паркове, за да потвърди докладите.

"Търсенето на Thismia не е лесно", казва Сити-Мунира от Института за изследване на горите в Малайзия в Кепонг. "Ако е в точното време и на правилното място, можем да го намерим. Но понякога посещението остава неуспешно дори след няколко опита."

Тези новоименувани приказни фенери - намерени да стърчат от постеля от листа и изгнили трупи - са кафяви и бели, като единствената видима вибрация е наситената жълта вътрешност на цветето. Около върха на цветето има няколко сиви разширения, подобни на пипала, напомнящи за калмари или ексцентрично плодно тяло на гъбички. 

След като взеха екземпляри обратно в лабораторията, внимателно изследваха физическите им характеристики и ги сравниха с известни видове приказни фенери, Сити-Мунира и нейният екип установиха, че растенията са неразпознат досега вид, който те нарекоха T. malayana . За разлика от най-близките си роднини, той има отчетлива извивка към формата на чашата на цветето, а структурите, носещи прашец вътре в цветето, са брилянтно виолетови.