Това е любимият зеленчук на Клеопатра, който помага много в борбата с диабета
©
Бамята е богата на витамини, минерали и фибри. Сто грама бамя ни зарежда само с 33 калории, но ни осигурява две трети от необходимата за деня доза от витамин К. Този витамин е от ключово значение за кръвосъсирването и здравината на костите, тъй като подпомага усвояването на калция. Приемът му е от значение за профилактиката на остеопороза. Зеленчукът е богат и на манган, а също така на витамин С, фолиева киселина, магнезий, тиамин и витамин В6.
Според резултати на множество изследвания консумацията на бамя намалява риска от развитие на диабет, сърдечносъдови заболявания и затлъстяване, тъй като повлиява благоприятно нивата на кръвната захар и на лошия холестерол. Бамята разгражда скорбялата преди тя изобщо да има шанса да се превърне в глюкоза в кръвотока. Семената й са пълни с инхибитори на алфа-глюкозидазата, които предотвратяват преобразуването на скорбялата в глюкоза – захар в кръвотока в тялото. Заради фолиевата киселина и лецитина бамята може да се използва в хранителните режими и за превенция от рак.
Изследователите казват, че бамята снижава нивата на кръвната захар. Те дори гледат на нея като на потенциален лек срещу диабета. Този зеленчук може да се нарече много лечебен, защото съдържа много фибри, които подобряват храносмилането. Яденето на бамя спомага за отстраняване на холестерола и токсините от организма. Работата на сърцето се нормализира. Това растение ви позволява да се отървете от белодробни заболявания, симптоми на грип, бронхит и възпалено гърло. Ястия от бамя подмладяват и тонизират. Поради наличието на фолиева киселина, те са полезни за бременни и кърмещи жени.
Необходимо е обаче бамята да се приготви правилно, за да не се загубят полезните й вещества. Например, не е хубаво да се пържи, защото ще я лишите от ценните й вещества и следователно ефект няма да има. За да запази хранителните си качества, бамята не бива да бъде съхранявана повече от 3-4 дни в хладилник в плик. Ако преварите бамята, тя губи всичките си витамини и става лигава, отделя слуз. Може да я приготвите на скара или много леко да я сварите, така че да остане хрупкава. Този зеленчук се приготвя много бързо. Той не трябва да се подлага на продължителна топлинна обработка.
Казват, че това е бил любимият зеленчук на Клеопатра. Това може би не е случайно, защото сега се твърди, че бамята помага много затова да се радваме на изравнен тен и здрава коса.
Най-разпространеният сорт у нас е Цариградската бамя. Плодовете й са тънки, дълги и заострени. Те са петръбести, светлозелени, покрити с космици и на върха леко извити. У нас много често се приготвя яхния от бамя.