Бобът винаги е бил изключително популярна култура в България. Известно е, че той е изключително полезен за здравето на човека. Христофор Колумб е човекът, който открива боба за Стария континет. Това се случва през 16 век, когато Колумб го носи в Европа,но като декоративно цвете. Европейците започват да го използват като храна два века по-късно. Съществуват огромно количество видове боб. Може би най-разпространения и търсения в цял свят е белия боб. 

Бобът е обичайна военна храна. "Чорба-каша, чорба-каша, боб-фасул" бе нещо като неофициален химн на родната армия по времето на наборната служба. Боб е питателна храна, така че  често присъства в храната на войниците. 

Черен и тъмно лилав на цвят цвят боб съдържа голямо количество антиоксиданти, които работят, за да се стабилизират клетките на организма и да се предотврати развитието на рак. Боб помага при анемия, бронхит и пневмония, затлъстяване, атеросклероза. Любичата храна на много българи съдържа най-полезния протеин.

Бобът има повече протеин от пилешко месо, който се усвоява чудесно от човешкото тяло. Бобът пази и сърцето здраво. 

Полезните свойства на боба се дължат на богатия набор от следните витамини – А, В, К, РР, С, а също и значително количество витамин Е, който е известно с високата си антиоксидантна активност. Все пак има хора, които трябва да бъдат внимателни с употребата на белия боб, а именно това са тези, които имат гастрит, стомашна язва или колит.

В първите избори у нас след Освобождението през 1878 година - не се е гласувало с хартиени бюлетини, а хората са давали гласа си със зърна от боб и царевица.

Във Враца по същото време, за кмет и съветници, се е гласувало с две зърна боб – бяло ("за“) и черно ("против“) за улеснение на неграмотните.