ТОП 5 новини в тазседмичната класация на Або
©
Астрономите откриха най-старата черна дупка, наблюдавана някога, датираща от повече от преди 13 милиарда години.
Наблюденията на космическия телескоп Джеймс Уеб (JWST) разкриват, че тя е в сърцето на галактика, формирана 440 милиона години след Големия взрив. С маса около един милион пъти по-голяма от слънчевата, тя е изненадващо голяма и това повдига въпроса как е пораснала толкова бързо.
Професор Роберто Майолино, астрофизик от университета в Кеймбридж, който ръководи наблюденията, каза: "Изненадата е, че е толкова масивна. Това беше най-неочакваното нещо."
Наблюденията, публикувани на предпечатния уебсайт Arxiv, не показват директно изображение – това е невъзможно, защото светлината не може да излезе от черната дупка. Но астрономите откриха издайнически признаци на нейния акреционен диск – ореолът от газ и прах, който се върти бързо около космическия понор.
Астрономите вярват, че най-ранните черни дупки биха могли да помогнат за отключването на пъзела за това как техните гигантски двойници в центъра на галактики като Млечния път са нараснали до милиарди слунчеви маси. Доскоро се предполагаше, че те просто са се развивали като снежна топка в продължение на почти 14 милиарда години, постоянно нараствайки чрез сливания и чрез поглъщане на звезди и други обекти. Но този сценарий не може напълно да обясни епичните пропорции на съвременните супермасивни черни дупки.
Последните наблюдения на галактиката, наречена GN-z11, връщат произхода на тази мистерия назад към ранното детство на черните дупки и предполагат, че те или са се родили големи, или са се раздули изключително бързо в началото.
"Произходът на черните дупки винаги е бил загадка, но сега този пъзел изглежда се задълбочава", каза проф. Андрю Понтцен, космолог от University College London, който не участва в изследването. "Тези резултати, използващи силата на JWST за надникване назад във времето, предполагат, че някои черни дупки вместо това са нараснали с огромна скорост в младата вселена, много по-бързо, отколкото очаквахме.“
Едно обяснение, известно като сценария на тежките семена, е, че ранното поколение черни дупки се е родило от директния колапс на огромни облаци от газ, а не от изгорели звезди, които са се срутили под собствената си гравитация в края на живота си. Друга възможност е, че по-компактните струпвания от звезди и черни дупки са се слели много бързо в ранната Вселена.
Трета, по-спекулативна хипотеза е съществуването на така наречените първични черни дупки, които са възникнали по време на космическата инфлация – периодът, настъпил част от секундата след големия взрив, в който на Вселената се е разширявала със скорост по-голяма от тази на светлината.
Това би преобърнало предполагаемия ред, при който галактиките идват първи и след това черните дупки започват да растат в тях. Първичните черни дупки биха били ефективно вплетени в тъканта на космоса от самото начало.
"Ако това беше вярно, щеше да има дълбоки последици за началната част от секундата на нашата вселена“, каза Понтцен.
Констатациите са най-новите от поредица от зашеметяващи открития на космическата обсерватория на НАСА само две години след нейното изстрелване. JWST е около 100 пъти по-чувствителен от предишните телескопи, като Хъбъл, при откриване на инфрачервена светлина – частта от спектъра, използвана за виждане на най-отдалечените обекти. "По същество това е еквивалентно на надграждането на телескопа на Галилео до модерен телескоп. Това са 400 години открития, потенциално компресирани във времевия диапазон на операциите на JWST“, каза Майолино.
Той каза, че преди изстрелването на телескопа е имало възможност да се отвори нов прозорец към "скучно разширение на това, което знаем“. "Наистина откриваме неща, които не сме очаквали.“ – добави още Майолино.
ПАПА ФРАНЦИСК
В понеделник Папа Франциск официално разреши на римокатолическите свещеници да благославят еднополовите двойки. Това е поредно проявление на значителната промяна в подхода на църквата към хомосексуалните двойки.
Според документ на Ватикана, одобрен от папата, благословиите могат да се извършват, при условие че не са част от редовните църковни ритуали или литургии, нито едновременно с граждански съюз.
Последното решение изяснява намерението на папата да благославя еднополовите двойки и бележи отмяна от решение от 2021 г. на службата за доктрината на Ватикана, което забраняваше всякакви благословии, като гласеше, че Бог "не може да благославя греха“.
Но от юли 2023 г. отделът по доктрината се ръководи от кардинал Виктор Мануел Фернандес, аржентински прелат и съюзник на Франциск, който има различен тон от предшествениците си.
Когато хората искат благословия, изчерпателен морален анализ не трябва да се поставя като предварително условие за предоставянето ѝ“, се казва в декларацията, написана от кардинал Фернандес и друг служител. "Божията благодат работи в живота на тези, които не твърдят, че са праведни, но които смирено се признават за грешници, като всички останали."
В новото решение се казва, че отваря "възможността за благословии за двойки в необичайно положение и за двойки от един и същи пол“, въпреки че се казва, че оставя решенията на "благоразумното и бащино разбиране на ръкоположените служители“.
Джеймс Мартин, йезуитски свещеник, който служи на гей католици и който беше подкрепен от Франциск, описа решението като "огромна крачка напред в служението на църквата към еднополовите двойки“ и драматична промяна от позицията на Ватикана от 2021 г.
Новата декларация отваря вратата за нелитургични благословии за еднополови двойки – нещо, което преди беше забранено за всички епископи, свещеници и дякони“, каза той пред CNN. "Заедно с много католически свещеници сега ще се радвам да благословя приятелите си в еднополови бракове.“
Опитите на папата да промени подхода на църквата към LGBTQ католиците започнаха през 2013 г., когато в отговор на въпрос на репортер относно гей духовенството той каза: "Кой съм аз, за да съдя?“
Франциск изрази подкрепата си за гражданското признаване на еднополовите двойки и се опита да отдалечи Ватикана от част от грубия език, използван относно гейовете в миналото. Подкрепата му за правно признаване на гей двойки – за разлика от брака – придвижи църквата в различна посока към решение на Ватикана от 2003 г., в което се казва, че е "необходимо да се противопоставим на законното признаване на хомосексуалните съюзи“.
Папата предложи подкрепата си и на монахиня от Съединените щати, Жанин Грамик, която от години служи на гей католици. Преди това тя беше порицана от Ватикана, но наскоро се срещна с Франциск, който я описа като "доблестна жена“.
Последното решение на Ватикана гласи, че предлагането на благословии на еднополови и неженени двойки може да се направи "без официално да се валидира техният статут или да се промени по някакъв начин вечното учение на Църквата за брака“. Учението на Католическата църква е, че сексът трябва да се извършва само в рамките на брака, а решението гласи, че църквата не може да предложи "литургична благословия“ на еднополови или неженени двойки, защото би могла "да предложи форма на морална легитимност на съюз, който предполага да е брак или извънбрачна сексуална практика.“
Но в решението се посочва, че значението на благословията не може да бъде сведено "само до тази гледна точка“ и би означавало, че "пастирски жест, който е толкова обичан и широко разпространен, ще бъде подложен на твърде много морални предпоставки, които може да засенчат безусловната сила на Божията любов."
Папата, казва се в решението, настоя, че църквата не може просто да се превърне в "съдник, който само отрича, отхвърля и изключва“, и трябва да има по-широко разбиране за благословиите.
Откритостта на Франциск към гей католиците доптинася за противопоставянето, с което той се сблъсква от малко, но гласовито малцинство в църквата.
ДЖЕФРИ ЕПЩАЙН
Списъкът на сътрудниците на Джефри Епщайн трябва да бъде оповестен публично в началото на януари, след като федерален съдия в Ню Йорк нареди широко разпечатване на съдебни документи.
Според съобщения в медиите, съдия Лорета Преска е наредила документите да бъдат разпечатани в уреденото след това дело за клевета, което обвинителката на Епщайн, Вирджиния Джуфре, заведе срещу някогашната любовница на Епщайн Гилейн Максуел през 2015 г.
Повече от 170 души, включително бивши служители, съзаговорници, невинни сътрудници и жертви, вероятно ще бъдат идентифицирани, когато наборът от съдебни документи стане публичен.
Съдията даде на тези лица 14 дни да обжалват решението, съгласно заповедта от понеделник. Преска насрочи обнародването на документите за 1 януари.
Въпреки това, имената на редица обвинители на Епщайн – идентифицирани само като "Дйежн Доу“ – ще останат редактирани, след като съдията постанови, че разкриването на имената им в някои от документите би "разкрило чувствителна информация относно предполагаема малолетна жертва на сексуално насилие, която не е говорила публично и е запазила личния си живот.
Според ABC News Преска също е постановила, че тъй като някои от лицата, които ще бъдат посочени, са дали интервюта за медиите, и следователно не трябва да остават поверителни.
В делото си Джуфре твърди, че Максуел я е вербувала за секс с Епщайн, когато е била тийнейджърка, и че сексуалното ѝ робство към финансиста е продължило с години. Тя също така обвини двойката, че я е напътствала да прави секс с редица други високопоставени хора, включително британския принц Андрю.
Страните по делото стигнаха до финансово споразумение през 2017 г., точно преди да започне процесът.
Принц Андрю отхвърли обвиненията и миналата година също стигна до финансофо споразумение за неразкрита сума по дело за сексуално посегателство срещу Джуфре.
Епщайн се самоуби във федерален затвор в Манхатън през 2019 г., докато чакаше да му бъдат повдигнати обвинения в сексуален трафик.
През 2021 г. Максуел беше осъдена за набиране и подстрекаване на тийнейджърки за сексуални контакти с Епщайн между 1994 и 2004 г.
В момента тя излежава 20-годишна присъда.
СТУДЕНТИ В ЮЖНА КОРЕЯ
Десетки студенти в Южна Корея заведоха дело срещу правителството, след като квестор на тазгодишния приемен изпит с високи залози приключи теста им минута и половина по-рано. Те искат по около 15 000 долара обезщетение.
43-мата ученици, които са се записали досега, са сред около 370-те, които са се явили на изпитите на 16 ноември в гимназия в Сеул. По време на изпита по корейски език и литература алармата, слагаща край на 80-минутния тест, звъннала 60-90 секунди по-рано, защото квесторът погрешно помислил, че остава една секунда вместо една минута.
Инцидентът "е абсурдна грешка“, която не трябва да се повтаря, заяви адвокатът на студентите Ким Усук в съобщение за пресата тази седмица.
В Южна Корея годишният изпит, известен като Suneung, е сериозно събитие.
Много ученици прекарват по-голямата част от гимназията - и хиляди долари годишно - в подготовка за силно конкурентния изпит. Тринадесетчасови дни, посветени предимно на академични занятия и подготовка за тестове, които приключват в 22:00 часа не са необичайни. Наемането на частни учители или ходенето на скъпи следучилищни подготвителни академии, известни като hagwons, е норма.
В деня на теста, обикновено през ноември, летищата спират полетите, за да намалят шума, така че десетки хиляди в цялата страна да могат да се съсредоточат върху своите изпити. Офисите отлагат началото на работния ден, за да освободят сутрешния трафик за учениците, които бързат към местата си за тестване. Военната наборна комисия си взема почивен ден. Борсата отваря час по-късно.
Самият тест е изтощителна деветчасова борба, която включва 50-минутна почивка за обяд и няколко 20-минутни паузи за тоалетна между предметите, които включват корейски, английски, математика, корейска история и природни науки. В седмиците преди теста учениците се стараят да се хранят и да спят правилно – като спортисти преди голям мач. Психическите сривове по време на теста не са нечувани, а повръщането между отделните предмети е често срещано явление. Kwon Ji-sook, майка на един от учениците, каза, че в месеците преди изпита синът ѝ е създал навик да се прехранва на зеленчукова диета и е тренирал с аналогови часовници в продължение на една година, тъй като електронните устройства не са позволени по време на изпитите. Цялото това обучение беше обезсмислено от грешката на квестора, оплака се тя в телефонно интервю.
Но защо е целият този стрес на Suneung? Ако учениците се провалят на теста, трябва да чакат цяла година, за да го положат отново, добавяйки още по-голям натиск за добро представяне. На изпит могат да се явят само зрелостници или абитуриенти. Междувременно малки разлики в резултата от теста често определят колко престижен колеж може да посещава студентът. Ходенето в първокласно училище означава по-добри заплати през целия живот, според множество проучвания.
15 000 долара, които клиентите на Ким искат, са приблизителните разходи за прекарване на още една година в подготовка за изпита Suneung, казва Ким. Служител в Столичното управление на образованието в Сеул, който говори при условие за анонимност, за да обсъди свободно въпроса, призна, че е станала грешка и каза, че администраторът, отговорен за гафа, е получил писмено порицание. Служителите дадоха на учениците допълнителни 90 секунди по време на обяд, за да попълнят празните листове за отговори, но не им позволиха да променят вече попълнените. Тове не помогна на учениците, каза Ким. Това не е първият път, когато квесторите на тестовете допускат гаф. През 2020 г. ръководител приключи тест три минути по-рано, което предизвика съдебно дело. Тогава апелативният съд присъди на всеки от осемте студенти 5300 долара обезщетение.
НАСА ВИДЕО
НАСА излъчи видео на котка от дълбините на космоса обратно на Земята. 15-секундният клип на котката Татърс е изпратен чрез лазер - и подходящо показва как тя гони лазерен лъч.
Кадрите на оранжевото коте изминаха 19 милиона мили - разстояние около 80 пъти по-голямо от това между Земята и Луната.
НАСА се надява лазерната технология, която тества, в крайна сметка да подобри комуникациите с по-отдалечени части на слънчевата система.
Татърс, чиито лапи останаха здраво стъпили на Земята, е собственост на служител на лабораторията за реактивни двигатели на НАСА в Калифорния.
Видеото беше качено на космически кораб, изстрелян с тежката ракета Falcon Heavy на SpaceX от космическия център Кенеди във Флорида на 13 октомври и беше излъчено на 11 декември.
"Въпреки предаването от милиони километри разстояние, той успя да изпрати видеото по-бързо от повечето интернет връзки“, каза ръководителят на електрониката на JPL Райън Рогалин.
Видеото е получено от телескопа Хейл в обсерваторията Паломар, откъдето е изтеглено. Оттам се предава поточно към JPL и се прожектира в реално време.
Рогалин каза, че връзката, по която е изпратено видеото от обсерваторията Паломар до базата на JPL, всъщност е по-бавна от сигнала, предаващ клипа от космоса.
"DesignLab на JPL свърши невероятна работа, като ни помогна да демонстрираме тази технология. И освен това всички обичат Татърс“, добави той.
Бил Клипщайн, ръководител на демонстрационния проект в JPL, каза, че видеото - насложено с графики, показващи техническа информация за мисията, както и породата, сърдечната честота и възрастта на Татърс - е предназначено да "направи това значимо събитие още по-запомнящо се“.
Видеото е достъпно за гледане в YouTube.
Тестът на НАСА е част от мисията на Deep Space Optical Communications (DSOC) - първата на космическата агенция, която разглежда комуникациите, на разстояния по-големи от това между Земята и Луната.
Мисията DSOC проучва какви технологии могат да доставят съдържание с по-голяма честота от дълбините на космоса до Земята, тъй като радиочестотите се борят да се справят с количеството данни, необходимо за предаване на по-големи обеми висококачествени изображения и видео на големи разстояния.
"Това постижение подчертава нашия ангажимент за развитие на оптичните комуникации като ключов елемент за задоволяване на бъдещите ни нужди от предаване на данни“, каза висшият служител на НАСА Пам Мелрой.
"Увеличаването на честотната ни лента е от съществено значение за постигането на бъдещите ни изследователски и научни цели и ние очакваме с нетърпение непрекъснатия напредък на тази технология и трансформацията на начина, по който комуникираме по време на бъдещи междупланетни мисии."