Светът се променя постоянно: Насекомо смени цвета си заради хората и обезлесяването
©
Дългоопашатата каменна муха (Zelandoperla) е имала доста умна и находчива стратегия, с която да отблъсне хищниците, които се хранят с нея - предимно птици. Когато се почувства застрашено, насекомото променя изцяло цвета си, за да прилича на токсичната каменна муха (Austroperla).
А тя не е никак предпочитана от птиците, защото произвежда цианид, който се оказва смъртоносен за тях. Е, дългоопашатата каменна муха не може да произвежда токсини, но се спасява, имитирайки своята опасна роднина.
Учените обаче са открили, че обезлесяването на определени райони в Нова Зеландия, в които токсичната каменна муха липсва, а хищниците са малко, са накарали дългоопашатата каменна муха да се откаже от дегизировачните си способности.
Констатира се, че този техен ход може да е бил наложен, за да може популацията им да се адаптира към променящата се среда. До този момент тази маскировка е възпирала птиците, които не са можели да различат токсичната от нетоксичната каменна муха заради добрата имитация в украската.
Austroperla обаче живее в горите около потоци, за да се храни с листа и дървесни остатъци. А в обезлесените заради човешката дейност райони те се срещат наистина рядко.
"В резултат на това в обезлесените региони имитиращите видове са изоставили тази стратегия - тъй като няма какво да имитират - вместо това еволюират в различен цвят", казва зоологът Джон Уотърс.
Силното обезлесяване на райони в Южна Нова Зеландия започва от 1800 г., когато пристигат и европейските заселници. Въпреки тяхното въздействие върху природата и различните екосистеми, тези нови открития, публикувани в Science, показват, че има видове, които не изчезват, а се адаптират, пише ScienceAlert, цитиран от lifestyle.bg.