Според учени всички имаме фалшиви спомени, те са по-силни и устойчиви
©
Нашите спомени са мрежи от неврони, а истинските спомени имат свойството да избледняват във времето, обясни тя.
Доц. Тодорова разказа за научните разработки на д-р Джулия Шоу от University College в Лондон по темата за фалшивите спомени. "Тя доказва, че всеки, дори хората с много добра памет, създава фалшиви спомени. Тя изследва две групи – хора с изключително добра памет и спомен за живота си, и хора, които са много съобразителни и с висока представителност на тестове за интелигентност. И хората с превъзходна автобиографична памет, и хората с висока интелигентност и истинско запаметяване се оказва, че имат фалшиви спомени“, посочи доц. Мариана Тодорова.
Тя обясни защо фалшивите спомени се оказват по-силни от другите. "Споменът за дадено измислено събитие нараства на принципа на снежната топка, а не се свива. Обратно – около истинските спомени, в които сме сигурни, не развиваме сюжети и не украсяваме“, поясни футурологът.
"Колкото повече изпълваме мозъка с детайли и усещания като емоции, толкова повече фиксираме като стабилни истинските спомени, за да противодействаме на фалшивите“, допълни доц. Тодорова.