40-дневните Коледни пости са към своя край. По Коледа ще заменим безмесните храни със свинско, коледна пуйка и други месни деликатеси. Как да преминем от постното хранене към по-тежката празнична трапеза на Коледа?

Диана Кирова от София пости по Коледа вече пета година. Смята, че има достатъчно полезни и постни храни и нищо не ѝ е липсвало. Сега обаче трябва да премине на друг режим.

"Трябва да има плавен преход към нормалната храна и да се съобразявам и да ям храни, които не са толкова тежки, мазни, за да не стресирам организма си", казва Диана Кирова.

Според доц. Даниела Попова захранването трябва да е не само плавно, но и с определени продукти. Не бива да се започва веднага с мазни, трудно смилаеми храни, за усвояването на които са нужни поне 5-6 часа. Киселото мляко е подходящо за начало, а после да се включат краве сирене, извара и яйца, пише БНТ.

"Ако не се премине плавно, могат да възникнат сериозни здравни нарушения, касаещи храносмилането - чернодробни нарушения, жлъчни кризи, дори панкреасни нарушения, тъй като изведнъж човек се връща към приема на обилно количество животински белтъци и мазнини. Това може да предизвика доста сериозно дразнене", обясни доц. Даниела Попова, болница "Царица Йоанна - ИСУЛ".

Трябва да се започне с нетлъсто месо - от заек, пуйка, пиле или риба. Пържените храни трябва да се избягват и да се яде на малки порции, по 4-5 пъти на ден.

"Храненето трябва да бъде разнообразно, но не обилно. И заедно с млечните храни да имаме и други зеленчукови и плодови храни, които биха освежили и балансирали нашето хранене. Алкохол ако се добави, и то в големи количества,това е е допълнително един рисков фактор, който провокира хранителните нарушения", каза доц. Даниела Попова, болница "Царица Йоанна" ИСУЛ.

И през втория и третия ден на Коледа не само хората, които са постили, но и тези с храносмилателни проблеми трябва да продължат с по-малки количества от различните ястия и да има интервал между отделните хранения.