Самотата е видима и чрез начина, по който мозъкът работи. Тази новина коментира футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова.

Интердисциплинарен екип от учени изследва 40 000 доброволци от целия свят с ядрено-магнитен резонанс и установява коя част от мозъчната кора и при какви условия се активира и защо. Доброволците са от различни възрастови групи. Използвани са и много въпросници за самооценка чрез попълване на анкети.

Оказва се, че при хора в активна възраст самотата не е непременно нещо лошо. "Тя ги мобилизира и ги кара да се активизират и да предприемат действия, с които да подобрят живота си. Самотата при хора в активна възраст ги кара да мечтаят повече, да планират, стимулира въображението им и творческото у тях. Те виждат как могат да коригират настоящето и планират желаното бъдеще", обясни доц. Тодорова.

При възрастните хора обаче се оказва, че самотата рязко повишава риска от деменция и когнитивно влошаване. "Те са все повече дезориентирани и неспособни дори да извършват ежедневни дейности. Това е пряко свързано с осъзнаването, че не можем да мечтаем, че нямаме този жизнен хоризонт", поясни Мариана Тодорова.