Представлението "Даниил“ се занимава с темата за абсурда, в който живеем. Това каза актьорът Румен Гаванозов за предаването "Приказките от днес“ на Радио Фокус. Той разкри, че руският писател и поет отдавна го интригува.

"Даниил Хармс говори за нещата по много абсурден начин, каквото е и времето, в което живеем сега, когато отново предателството, лъжата и лицемерието са издигнати в култ и са модерни. Активната му творческа дейност е в най-мрачните сталински години – преди и по време на Втората световна война. Хармс е бил не на мястото и не във времето си. Самият той се определя като "Властелин на свободните мисли“, ако беше издаден приживе не би бил разбран, каза Гаванозов и добави:

"В последния си неуспешен опит на властите да изпратят Хармс на фронта, го обявяват за психично болен. Творецът умира в психиатрията на затвора на 36-годишна възраст. Аз обаче не мисля, че този човек е бил луд. Той е бил с всичкия си и е виждал много ясно проблема на диктатурата. В същото време е писал за него по смешен и индиректен начин“.

В спектакъла героите на Даниил Хармс оживяват и влизат в конфликт с него.

"Те, които са плод на неговото въображение, изявиха претенции, че са истински, а той не е“, добави актьорът.

Адаптацията на текстовете за представлението "Даниил“ е дело на Мила Коларова и Румен Гаванозов, преводът – на Александър Цветковски.

"Репетиционния процес отне на екипа около два месеца, но работата по текстовете беше близо година. Никак не е лесно да се направи драматургия по разказите му, защото в тях няма сюжет. Трябваше да намерим сценично решение. Затова включихме самия автор като герои в спектакъла“, разказа Румен Гаванозов.

Режисьор на представлението е Стефан Димитров, а актьори в него са: Мила Коларова, Диляна Спасова, Живко Джуранов, Тигран Торосян и Румен Гаванозов. Сценографията е на Недко Жечев, а хореограф е Деян Георгиев. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" (НФК).