Режисьорът Джеймс Камерън едва не е загубил живота си, и то заради филма "Титаник"
©
Трима от пътниците - баща и син Шахзада и Сюлеман Дауд и британският милиардер Хамиш Хардинг - са платили 250 000 долара, за да участват в експедицията до останките на Титаник, на повече от две мили под повърхността на Атлантическия океан, пише Unilad. Другите двама на борда бяха главният изпълнителен директор на OceanGate и съосновател Стоктън Ръш и френският експерт по гмуркане Пол-Анри Наржеоле.
Дни след като подводницата беше обявена за изчезнала, във водата бяха открити плаващи отломки, за които по-късно беше потвърдено, че идват от подводницата, което предполага, че се е случила "катастрофална имплозия“, която е унищожила кораба и е довела до смъртта на всичките петима на борда.
След катастрофата Камерън каза, че смята, че има паралели между катастрофата на Титан и потъването на Титаник.
"Поразен съм от самата катастрофа на Титаник, където капитанът е бил многократно предупреждаван за айсберга пред кораба му и въпреки това той се е ударил в ледения блок“, каза той, цитиран от bTV.
Самият Камерън всъщност е участвал в животозастрашаващо пътуване до останките през 1995 г. Според Радио Канада, Камерън е бил на третото си гмуркане до Титаник, когато пясъчна буря, заобикаляща Титаник, заземява кораба им.
"Пилотът Анатолий каза "О, не“, нещо, което никога не бихте искали да чуете в този момент. Просто затворих очи и зачакахме“, разказва Камерън в биографията от 2009 г. "Футуристът“ от Ребека Кийгън.
Камерън и екипажът били попаднали в пясъчна буря, докато се гмуркали към останките на Титаник. Подводницата губела мощност, така че екипажът се опитал да се върне на повърхността два пъти, но е бил избутан от течения.
В крайна сметка, при третия опит, те успели да се дистанцират достатъчно далеч от пясъчната буря, за да се върнат обратно на повърхността.
Съвсем наскоро Камерън заговори за твърденията, че може да работи върху филм за катастрофата на Титан. Той каза, че няма шанс да работи върху какъвто и да е филм за подводницата и никога не е имало.