Нови изследвания предполагат, че пръстените на Сатурн може да са по-стари, отколкото изглеждат - вероятно колкото планетата.

Досега се смяташе, че пръстените са на 400 милиона години. Ново проучване обаче разкри, че ледените, блестящи пръстени може да са на около 4,5 милиарда години точно като Сатурн, съобщи в понеделник ръководен от Япония екип, предаде Associated Press News.

Дълго време се предполагаше, че пръстените на Сатурн са на възраст между 100 милиона и 400 милиона години въз основа на повече от десетилетие наблюдения от космическия кораб Касини на НАСА преди неговата смърт през 2017 г.

Изображенията на Касини не показваха доказателства за каквото и да е потъмняване на пръстените от въздействието на микрометеороиди - частици от космически скали, по-малки от песъчинка - което караше учените да заключат, че пръстените са се образували много след планетата.

Чрез компютърно моделиране ученият Рюки Хьодо от Института по наука в Токио и неговият екип демонстрираха, че микрометеороидите се изпаряват, след като се блъскат в пръстените, с малко, ако изобщо остават тъмни и мръсни остатъци. Те откриха, че получените заредени частици се засмукват към Сатурн или навън в космоса, запазвайки пръстените безупречни и оспорвайки теорията за бебешките пръстени. Техните резултати се появиха в списанието Nature Geoscience.

Хиодо смята, че е възможно пръстените на Сатурн да са някъде между двете екстремни възрасти - около половината от 2,25 милиарда години. Но Слънчевата система беше много по-хаотична през годините на нейното формиране с големи обекти от планетарен тип, мигриращи и взаимодействащи навсякъде, точно такъв сценарий, който би благоприятствал създаването на пръстените на Сатурн.

"Като се има предвид еволюционната история на слънчевата система, по-вероятно е пръстените да са се образували при създаването на Сатурн", заяви той.