Докато някои проучвания показват връзка между недостатъчния сън и риска от когнитивно увреждане и деменция, други проучвания не успяха да открият подобна връзка между продължителността на съня и когнитивната функция.

Ново проучване, публикувано в Journal of the American Heart AssociationTrusted Sources, показва, че хората с високо кръвно налягане, които също спят за по-кратко време, са по-склонни да покажат лоша когнитивна функция и повишени нива на маркери за стареене и увреждане на мозъка. Тези, които са спали по-кратко, но са имали нормално кръвно налягане, не показват тези дефицити в когнитивната функция или повишени нива на маркери за мозъчно увреждане.

Ролята на високото кръвно налягане при влиянието на продължителността на съня върху когнитивното здраве може да обясни смесените резултати, открити в предишни проучвания.

Изследването също така проправя пътя за ранно идентифициране на лица, изложени на риск от когнитивен спад и рандомизирани проучвания, разглеждащи лечения за нормализиране на моделите на съня и високото кръвно налягане за предотвратяване или забавяне на когнитивния спад.

Авторът на изследването, д-р Матю Пасе, каза пред Medical News Today:

"Резултатите подчертават колко е важно да имаме здравословни нива на кръвното налягане и да даваме приоритет на съня за поддържане на здрав мозък до напреднала възраст. Лекарите трябва редовно да проверяват нивата на кръвното налягане на пациентите и да управляват високото кръвно налягане по подходящ начин. По подобен начин медицинският свят сега започва да оценява важността на добрия сън, който трябва да се счита за част от здравословния начин на живот.

Ролята на високото кръвно налягане в когнитивния спад

По-кратката продължителност на съня, освен връзката му с когнитивен спад, също е свързана с повишен риск от високо кръвно налягане.

Освен това проучванията показват, че високото кръвно налягане в средната възраст е независимо свързано с когнитивно увреждане и деменция по-късно в живота. Високото кръвно налягане може да причини заболяване на малките мозъчни съдове, което е свързано с повишен риск от инсулт и когнитивен спад.

Заболяването на малките мозъчни съдове е хетерогенно състояние, включващо увреждане на малките кръвоносни съдове в мозъка, което води до увреждане на мозъчната тъкан и атрофия на мозъчните структури.

Тъканта в мозъка може да бъде класифицирана като бяло вещество и сиво вещество. Сивото вещество съдържа клетъчните тела на нервните клетки, докато бялото вещество се състои от нервни влакна, които предават информация между нервните клетки.

Заболяването на малките мозъчни съдове може да причини лезии в бялото вещество и намаляване на обема на сивото или бялото вещество. Сивото вещество образува най-външния слой на мозъка и участва в няколко важни функции, включително когнитивни, докато бялото вещество е от съществено значение за поддържане на връзката между регионите на сивото вещество. Увреждането на бялото вещество и намаляването на обема на сивото вещество се наблюдават в напреднала възраст и са свързани с когнитивен спад.

В настоящото проучване изследователите разглеждат дали хипертонията влияе върху връзката между продължителността на съня и когнитивните способности. В допълнение, изследователите също изследват влиянието на хипертонията върху връзката между продължителността на съня и образните маркери за увреждане на бялото вещество и стареене на мозъка.

По-малкото сън е свързано с когнитивни дефицити

Проучването се състоеше от 682 индивида на възраст над 40 години, включени в Framingham Health Study Trusted Source - проучване от няколко поколения, предназначено да изследва рисковите фактори за сърдечно-съдови заболявания. Проучването включва само участници, които не са имали деменция или инсулт.

Изследователите събраха данни за съня с помощта на въпросник и домашно проучване на съня (полисомнографска оценка). Освен това изследователите измерват дневното кръвно налягане на участниците по време на оценката на съня. Около 3,3 години след оценката на съня, участниците бяха подложени на когнитивни тестове и сканиране с магнитен резонанс (ЯМР), за да се оценят промените в структурата на мозъка.

Изследователите не са открили връзка между продължителността на съня и когнитивната функция или маркерите за изобразяване на мозъка, с изключение на обема на сивото вещество. В последния случай самоотчетената кратка продължителност на съня е свързана с по-голям обем на сивото вещество.

След това изследователите анализираха въздействието на продължителността на съня върху когнитивното здраве, след като разделиха участниците в групи с нормално и високо кръвно налягане. Те открили, че продължителността на съня влияе върху когнитивната функция и нивата на биомаркерите за изобразяване на мозъка само при индивиди с високо кръвно налягане.

Повишена възраст на мозъка, увреждане на тъканите с по-кратък сън

По-конкретно, сред индивидите с високо кръвно налягане, по-кратката продължителност на съня се свързва с дефицити в изпълнителната функция, което включва умствени процеси на по-високо ниво, включени в планирането, разсъжденията и вземането на решения.

Освен това, индивиди с високо кръвно налягане и по-кратка продължителност на съня също показват по-високи нива на мозъчни образни маркери за стареене и тъканно увреждане. Сред индивидите с високо кръвно налягане, тези с по-кратка продължителност на съня, които според тях са показали по-високи нива на лезии на бялото вещество, докато тези с по-кратка продължителност на съня, измерено от проучването на съня, показват по-ниски обеми на сивото вещество.

Връзката между продължителността на съня и когнитивната функция или мозъчните образни маркери липсва при индивиди с нормално кръвно налягане. С други думи, тези резултати предполагат, че по-кратката продължителност на съня взаимодейства с високото кръвно налягане, за да увеличи риска от лоша когнитивна функция и по-голямо мозъчно увреждане.

От колко сън се нуждае човек ще варира

Една от силните страни на проучването е големият размер на извадката. Въпреки това, поради наблюдателния си характер, изследването не установява причинно-следствена връзка между продължителността на съня и когнитивното здраве.

Проучването на съня е проведено само за една нощ, така че данните за продължителността на съня може да не представляват дългосрочни модели на сън. Кръвното налягане намалява с 10% в момента на заспиване и по-кратката продължителност на съня може да елиминира този спад на кръвното налягане. Кръвното налягане се събира през деня и е възможно влиянието на моделите на сън върху спадането на кръвното налягане при заспиване да е пропуснато.

Освен това Кристофър Бърг, сертифициран кардиолог, отбеляза: "Силата на техните открития не беше впечатляваща. Например, те оцениха когнитивната функция чрез шест теста, само 1 от които показа значителна връзка с продължителността на съня при тези с хипертония.

"Те също оцениха шест параметъра, базирани на ЯМР, и отново само един от шестте показа връзка с продължителността на съня при тези с хипертония. Доколко тези конкретни параметри смислено корелират с действителното им когнитивно представяне или, да речем, риска от деменция, не е сигурно, както и каква екстраполация може да бъде направена от тези открития“, каза Берг.

Накрая той добави, че индивидите показват значителни вариации в необходимото дневно количество сън.

"Общото правило "всеки човек се нуждае от х часа сън“, не съм сигурен, се подкрепя от литературата и не изглежда да е така на практика. Въпреки това, проучването би подкрепило общата препоръка, че е важно за всеки човек да получава достатъчно сън (каквото и да е адекватното количество) за психическото и физическото здраве и потенциално в по-голяма степен при пациентите с хипертония“, каза той.