Проучване показва, че в София, Подгорица, Диарбекир и Анталия хората се чувстват най-самотни
©
"Това дори е много логично и е тенденция от доста време. В София наблюдаваме, че семействата обикновено са с едно дете, младите живеят сами, без деца. Тук има най-голяма концентрация на хора, които са от различни населени места – късат връзки с роднини, с приятелски компании. Въпреки че след това са в други компании – в университет, в работа, казват, че се чувстват самотни“, коментира Александра Петрова.
"Има разкъсване на семейните връзки, на по-малките общности. Хората уж комуникират много, но тази комуникация е много некачествена, бърза, консуматорска, дори без очен контакт“, обясни тя.
"В моя кабинет има хора, които буквално плачат, защото уж са в компании, но няма на кого да се обадят, когато имат проблем. От друга страна имаме едно много активно поколение, което в голяма степен е възпитавано в индивидуализъм и в тези процеси, които са свързани с много съревнования. Съответно ти много по-малко се сплотяваш и много повече се бориш срещу другите. Много по-малко хората имат групова принадлежност“, каза Александра Петрова.
"От една страна хората вече дълго време живеят в едни повсеместни кризи, с които оцеляването идва на преден план. Младите хора имат и много високо ниво по отношение на изискванията – към това какъв трябва да е партньорът, как трябва да изглежда семейството им, къде трябва да ходят, какво трябва да правят като "модерен тренд“. Те имат много големи амбиции, което изисква и много работа. Живеем в един изкуствено завишен тренд по отношение на социалния ни, на наличния ни, на интимния ни живот. Всеки е в роля и изисква много от себе си и от другите“, обясни още тя.
По думите ѝ хората често казват, че не знаят на кого могат да се доверят, защото често се правят интриги.