Съвременното кино страда от сърдечна недостатъчност и умствена в известна степен. Това каза за "Фокус“ в предаването "Сториборд“ проф. Владимир Игнатовски – кинокритик и изкуствовед, автор на много публикации и книги на тема история и теория на театъра, киното и средствата за масова комуникация. Изразяването на различно от общоприетото официално мнение според него води до това, че на хора с различно мнение се забранява да работят. През изминалия век преминахме през различни етапи, посочи проф. Владимир Игнатовски: "По времето на маккартизма забраняваха на хората да работят в Холивуд, защото са били с леви възглед, и разрушаваха съдбите на десетки хора. При тоталитарните режими, Хитлер, Сталин са разрешавали проблема просто като са унищожавали човека. Сега просто, ако ти изразяваш някакво друго мнение, тебе те забраняват, ти не можеш да работиш, не можеш  да публикуваш книги, не можеш да  участваш в киното. Това е една странна тоталитарна система, която се прикрива под лицемерната маска на демократичност.“

"Напоследък се налага една система в културата, която напомня едни от най-мрачните времена на цивилизацията през миналия век. Тази т.нар. "политическа коректност“, която се налага е нещо отвратително. Политическата коректност налага на младото поколение едно друго, лицемерно мислене, тя е лицемерна по своята същност – когато ти не можеш да кажеш това, което мислиш, а младото поколение е отглеждано в такива условия, т.е. то няма да посмее да каже нещо, което не е приемано официално. Това е проблемът.  Т.е. те се опитат чрез забраната на словото да ограничат мисленето, и се налага една политическа цензура.“

Другият проблем в съвременната култура е опитът да променим миналото. "Не е редно да се променя историята. Каквото е било, се е случило, въпросът е да го изследваме, но не да го променяме. Защото като променяме миналото, ние правим куцо и настоящото.“  Трябва да се прави разграничение на моралната същност на човека и неговото творчество, смята още проф. Владимир Игнатовски.

Разрешаването на тези проблеми в съвременното кино е много трудно, тъй като то в момента рядко се занимава със сериозни задълбочени проблеми, които не намират отзвук сред широката публика, а стойностните филми губят състезанието. "В момента киното се инфантилизира. Киното се ориентира към тийнейджърите, защото му трябва финансиране. Техническите дигитални възможности позволяват да се правят впечатляващи за тийнейджърите продукции. Това, че "Марвел“ се е превърнал в основен доставчик на филмови заглавия според мен е инфантилизиране на киното, което изведнъж престава да бъде сериозно, задълбочено изкуство.“

В момента се задвижва т.нар. "виртуална реалност“, разказа още критикът, и сподели притеснението от това "ново зрелище“ и двата му аспекта – присъствието и потапянето. "Присъствието е физическото усещане на това, което се случва на екрана – киното върви натам. Потапянето е много по-страшно – ти си вътре в киното, и въпросът е кой ще пише сценария? Изкуственият интелект. Ние ще бъдем свидетели на абсолютно друго зрелище, контролирано от изкуствения интелект“.

Благой Иванов