Продуцент: "Георги и пеперудите" е дигитално реставриран и след 20 години отново излиза на екран
©
"Искаме да го покажем в ново реставрирано копие, защото той е сниман на лента и имахме възможността да го пресканираме, да го качим на най-високата налична резолюция за кинопоказ в целия му блясък за нови зрители“.
Д-р Георги Лулчев — психиатър, невролог, мечтател и директор на "Дом за възрастни с умствена изостаналост“ в село Подгумер, разказа още продуцентът на лентата. "Той е един герой в дивия капитализъм. В дома няма пари, пациентите стоят, той не разчита на никой и сам започва да развива своите бизнес идеи – да отглежда буби за коприна, да отглежда охлюви, да завъди нутрии в потока, измисля специална рецепта за хляб. И с тези идеи той се опитва да намери финансиране за бизнеси и да въвлече своите пациенти в тези начинания. Филмът разказва за неговите приключения в предприемачеството, като с голям любов представя и неговите пациенти, светът, в който той живее и се движи,“ добави тя.
По думите й темата на филма е вечна, защото показва какво е един човек да мечтае и трудния път на реализирането на мечтите. "Въпросът е наистина да вземеш нещата в свои ръце, не да разчиташ на някой. И в този смисъл д-р Лулчев зарази много хора със своя ентусиазъм, включително и от чужбина – в България филмът беше показван 8 години непрекъснато в кината. Бизнес идеите на д-р Лулчев са метафора – това може да важи и за всеки един житейски проект, който човек е предприел. Не е най-важното дали ще успееш или не, а какво следва след този неуспех, и дали те е научил на нещо. На това според мен се дължи успехът на филма, защото всеки се асоциира с д-р Георги Лулчев, и всеки има своите пеперуди като планове, мечти, към които се стреми. Не винаги успяваш, но ставаш и тръгваш“, отбеляза още Мартичка Божилова.
Тя сподели още, че след първото показване на филма преди 20 години са се получили и предложения от бизнес компании някои от бизнес идеите на д-р Лулчев да бъдат осъществени, други компании пък директно са помогнали на този дом. "Цялото нещо повлече вълна от любов, съпричастност, за което всеки един творец може да си мечтае такъв отзвук да има такъв филм.“
На 21 ноември в кино "Люмиер" в 18.30 часа премиерата на дигитално реставрираната версия на филма ще бъде показана пред публика в рамките на "Киномания".