Много хора прекарват тревожно дълго време на мобилните си устройства, особено по-младото поколение. Кога подобно занимание се превръща в пристрастяване. 14-годишният Тим признава, че ако родителите му не ограничават прекараното време пред екрана, той може да прекара до 8 часа на ден на телефона си, или повече, показва репортаж на "Дойче веле". 

Темата за пристрастяването към мобилния телефон е актуална. Едно събитие в болница в Базел предизвиква загрижеността на родители и учители.

"Уча децата как да използват word или да правят проучвания в интернет. Но ми е трудно да предам последствията от прекомерното използване на TikTok или твърде многото време пред екрана. 

Не е лесно да се справиш с всичко, което ти се хвърля, с образите. Според една майка от подобно поведение най-много страда социалният живот. Броят на момчетата, които вече не могат да контролират нуждата си да бъдат онлайн, нараства всяка година", казва психиатърът за поведенчески разстройства Мартин Майер. 

Все още няма официално определение за пристрастяването към телефона, но признаците са безпогрешни, смята той. 

От медицинска гледна точка, пристрастяването винаги е свързано със загуба на контрол. 

"Вече не мога да спра, дори да го искам. И вредя на себе си и на другите". Вредите се изразяват и в постоянни спорове със семейството, проблеми в училището или със съня. Друг важен аспект е, че телефонът получава приоритет пред хобитата или любимо занимание. Когато ги има тези три аспекта, и добавим и социалните медии, говорим за пристрастяване.

Засегнатите хора осъзнават, че трябва да спят, но не успяват. Те се будят и спиралата продължава. Това е порочен кръг. Твърде малкото сън е сериозна индикация, че нещата са извън контрол, пише NOVA. На въпроса, защо му е трудно да спре, тийнеджърът Тим казва, че причината е потокът – той иска да скролва, се казва в репортажа.