Ново изследване, публикувано в Journal of the Endocrine Society, предполага, че добавките с витамин D могат да помогнат за понижаване на кръвното налягане при по-възрастни хора със затлъстяване и приемането на повече от препоръчваната дневна доза не осигурява никакви допълнителни ползи за здравето.

Според Службата за хранителни добавки на NIH, на възрастните хора на възраст 51-70 години се препоръчват 600 международни единици (IU) или 15 mcg витамин D дневно, докато на тези на възраст 70 години и повече се препоръчва прием от 800 IU или 20 mcg.

Това проучване добавя към нарастващите доказателства за многото ползи за здравето на витамин D, особено за здравето на кръвообращението и метаболизма.

Проучването получи финансова подкрепа от Международния център Fogarty и Службата за хранителни добавки към Националните институти по здравеопазване (NIH), Американския университет в Бейрут, Университета Сейнт Джоузеф, Ливанския съвет за национални научни изследвания, клиниката Mayo и Odense Университетска болница.

Ефекти от ниска доза срещу висока доза витамин D

В това двойно-сляпо, рандомизирано контролирано проучване (RCT), изследователите са изследвали 221 възрастни на възраст 65 или повече години, които са имали ИТМ над 25 и са били считани за хора с наднормено тегло или затлъстяване.

Те също така имат серумно ниво на 25-хидрокси витамин D между 10 и 30 ng/mL, което показва или "недостатъчни" нива на витамин D (под 30/mL) или дефицит на витамин D (под 20 ng/mL).

На всички участници са давани 250 mg калциев цитрат дневно. За техния прием на витамин D те бяха разделени на две групи: "групата с ниска доза“ приемаше 600 IU/ден заедно с плацебо хапчета, а "групата с висока доза“ приемаше 3750 IU/ден. Изследователите са наблюдавали участниците в продължение на една година.

В края на проучването изследователите установиха, че добавянето на витамин D помага за понижаване на кръвното налягане.

Въпреки че няма статистически значима разлика между двете групи, средно участниците са имали 3,5 mm Hg намаление на систолното кръвно налягане (SBP) и умерено 2,8 mm Hg намаление на диастолното кръвно налягане (DBP) след една година. Тези в групата с високи дози витамин D са имали малко по-голямо намаление от тези в групата с ниски дози витамин D.

Изследователите също не виждат допълнителна полза от участниците, приемащи по-висока доза витамин D.

От всички участници изследователите отбелязват, че хората със затлъстяване и тези с ниски нива на витамин D са се възползвали най-много от допълнителния витамин D.

Ниски нива на витамин D, свързани с хипертония

Предишни изследвания свързват дефицита на витамин D с повишен риск от падания при възрастни хора, както и някои автоимунни заболявания, като множествена склероза и диабет тип 1.

Някои проучвания също откриват връзка между дефицита на витамин D и повишения риск от сърдечно-съдови заболявания, включително хипертония и сърдечни заболявания.

Ниският прием на витамин D също е свързан с високо кръвно налягане по-късно в живота.

Michelle Routhenstein, MS, RD, CDCES, CDN, диетолог по превантивна кардиология и експерт по сърдечно здраве в EntirelyNourished.com, която не е участвала в проучването, каза, че резултатите от проучването не са изненадващи, като се има предвид ролята на калция и витамин D в кръвта регулиране на налягането.

Рутенщайн обясни как витамин D може да повлияе на кръвното налягане:

"Витамин D участва в регулирането на системата ренин-ангиотензин, която играе ключова роля в контролирането на кръвното налягане. Когато нивата на витамин D са ниски, секрецията на ренин има тенденция да се увеличава, което може да повиши кръвното налягане чрез активиране на тази система.

"Калций също беше осигурен и е известно, че подпомага регулирането на кръвното налягане поради ефекта си върху функцията на кръвоносните съдове. Като помага на кръвоносните съдове да се отпуснат и да поддържат правилния тонус, калцият може да допринесе за понижаване на кръвното налягане“, каза тя пред Medical News Today.

Защо повече витамин D не винаги е по-добре

Една важна констатация от проучването е, че приемането на по-високи от препоръчителните дози витамин D няма никакви допълнителни ползи по отношение на сърдечно-съдовото здраве.

Коментирайки това, Рутенщайн каза:

"Много хора приемат, че повече винаги е по-добре, но когато става дума за хранителни вещества, става въпрос за намиране на правилния баланс за вашето тяло, като се вземат предвид фактори като вашите лабораторни резултати, диета и медицинска история. Целта е да получите достатъчно, за да задоволите вашите нужди - не твърде малко, но и не твърде много.

Тя също така предупреди да не се използват добавки с витамин D за дълги периоди и по-високи от необходимите дози.

"За витамин D, който е мастноразтворим, приемането на високи дози за дълги периоди може да доведе до токсичност. Ето защо е важно да проверите нивата на витамин D, за да сте сигурни, че получавате правилното количество за вашето здраве“, каза тя пред MNT.

По темата за избора на правилните добавки с витамин D Рутенщайн подчерта, че не всички добавки са еднакви.

"Много съдържат масла, които могат да гранясват, когато са изложени на топлина по време на съхранение или транспорт“, каза тя.

"Тъй като витамин D е мастноразтворим, приемането му с храна, която съдържа мазнини, може да подобри усвояването и да гарантира, че работи по-ефективно“, добави тя.

Ограничения на изследването

Проучването има няколко ограничения, особено по отношение на размера на извадката, разнообразието и изходните съпътстващи заболявания.

Участниците са предимно по-възрастни (средна възраст 71,1 години) с висок индекс на телесна маса (среден ИТМ 30,2). Освен това само девет участници се занимават с редовна физическа активност.

Това може да ограничи възможността за обобщаване на констатациите от това проучване за други популации или възрастови групи. Същото може да се каже за расовото или етническото разнообразие на участниците в проучването, което може да означава, че констатациите не са приложими за по-големи, по-разнообразни популации.

Участниците също са имали високо разпространение на съпътстващи заболявания, като хипертония, като 48% от участниците са били лекувани с антихипертензивни лекарства. В допълнение, някои са започнали лечение, след като са влезли в проучването. Въпреки това, чувствителните анализи показват, че започването на лекарства за кръвно налягане не променя общите резултати от проучването. Това също може да повлияе на възможността за обобщаване на тези резултати за лица без високо кръвно налягане.