Причините за появата на конденз на прозорците през зимата и начините да го предотвратим
©
Състоянието на прозорците и видът на дограмата играят основна роля. В домовете с остаряла дървена дограма, която не осигурява достатъчна топлоизолация, вероятността от конденз е по-висока. За разлика от това, съвременните PVC или алуминиеви прозорци с двуслойни стъкла и термопрофили предоставят по-добра изолация и редуцират образуването на конденз.
Един от най-често срещаните източници на влага в помещението е сушенето на дрехи в стаята. Също така, множество саксии с цветя в близост до прозорците увеличават влажността на въздуха. За да предотвратите конденза, е препоръчително да ограничите сушенето на дрехи в закрити пространства и да преместите растенията от прозорците или да намалите тяхното количество.
Уредите за отопление също могат да повлияят на образуването на конденз. Ако отоплението не е равномерно, могат да се създадат студени участъци, които да способстват за кондензация.
Добрата вентилация е ключова за регулирането на влагата в помещението. Отварянето на прозорците за кратко време или използването на влагоабсорбатори може да помогне за поддържане на оптимални нива на влажност в дома.
Ако забележите, че кондензът се образува между стъклопакетите на прозорците, това може да е знак за нарушени уплътнения, което изисква подмяна на прозорците или тяхната ревизия, съветват експертите в областта. При добре поддържаните и качествено поставени прозорци, има много по-малко вероятност да се образува конденз.