Причината климатикът ви да замръзне и начините да се справите с проблема
© Sofia24.bg
На какво може да се дължи замръзването на климатика:
– Не е махната тръбата от дъното на външното тяло
– Климатикът е бил изключен за по-дълъг период от време
– Ако вода е текла по външното тяло и то е замръзнало
Замръзване на външното тяло на климатика е най-често срещания случай. При проблеми с хладилната система се среща и замръзване на вътрешното тяло на климатика или на вътрешния топлообменник-замръзването най-често е съпроводено с неефективна работа на климатика. Замръзването на климатика не е нормално и означава, че климатикът има проблем с налягането или казано иначе с фреона.
Колебания във влажността на атмосферния въздух. Повишената влажност във въздуха навън е друга причина да замръзва климатикът, пише businessnovinite.bg. Ако в района на близо има водоем -река или язовир и т.н. може да спомогне за замръзването на един климатик. Често гъста мъгла може да накара климатика Ви да замръзва.
Какво е нужно да направим?
– Дефрост режима ще предпази климатика от замръзване, но е нужно той да е включен. В случай, че сте го изключили и външното тяло е замръзнало и климатикът не иска да тръгне, е вариант да го размразите като използвате гореща вода. Няма от какво да се притеснявате - външното тяло е създадено да издържа на вредни външни влияния и няма опасност нещо да му се случи. Всички електронни компоненти са изолирани. След като ледът се размрази го включете в режим на отопление при зададени не повече от 24 градуса.
– Друг трик, който ще помогне на вашия климатик да се размрази по-бързо е да го включите в режим охлаждане за 15 мин. така ще му помогнете сам да се размрази. Това е един вид ръчен дефрост режим. Хубаво е да знаете, че вътрешната температура не трябва да е по-ниска от 18 градуса.
– Проверете филтрите. Замръзването може да бъде причинено от ограничен въздушен поток поради замърсяване на филтрите. Почистете филтрите, ако са замърсени.
Ако проблемът се повтаря и не може да го решите, е възможно да се наложи консултация с техник или сервиз за климатици.
При инверторните климатици “дефрост-а" е доста интелигентен. Климатикът сам определя колко време да загрява външния топлообменник за да разтопи абсолютно всичкия лед или скреж, натрупан при работа на отопление.
При конвенционалните климатици, в повечето случаи, производителите не разчитат на много датчици и електроника, а залагат на таймер реле. По този начин конвенционалните климатици преминават в режим “дефрост" през определено време.