Фруктозата е естествената захар, намираща се в плодовете, както и в някои зеленчуци и меда. Когато се консумира от естествен източник като ябълка или фурми, фруктозата не се счита за вредна за здравето на човека.

Въпреки това, когато фруктозата се консумира като част от царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза чрез преработени храни като сода и пакетирани печива, това може да се превърне в проблем за здравето.

Минали проучвания свързват консумацията на фруктоза или царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза с повишен риск от болестта на Алцхаймер, диабет тип 2, мастно чернодробно заболяване, бъбречно заболяване и рак.

"Фруктозата се среща естествено в някои плодове и зеленчуци – така че хората винаги са били изложени на нея“, каза д-р Гари Пати, професор по химия, генетика и медицина във Вашингтонския университет в Сейнт Луис, пред Medical News Today .

"Това, което се промени през последните четири до пет десетилетия, е, че започнахме да го използваме като изкуствен подсладител в преработените храни. В резултат на това много хора са изложени на много по-високи нива от всякога. Важно е да разберем какво въздействие има това върху човешкото здраве“, добави той.

Пати е старши автор на ново проучване, публикувано наскоро в NatureTrusted Source, което установи, че диетичната фруктоза може да стимулира туморния растеж при животински модели на меланом, рак на гърдата и рак на маточната шийка.

Защо да гледаме на фруктозата във връзка с рака?

За това изследване учените са използвали животински модел на ракови тумори. По време на изследването животните са били хранени с диета, богата на фруктоза.

"От повече от век е добре установено, че раковите клетки са пристрастени към глюкозата“, смята Пати. "Ние се възползваме от това в клиниката през цялото време. На пациентите се дава радиоактивна форма на глюкоза, която се показва при PET сканиране. Тъй като раковите клетки поемат повече глюкоза от повечето други здрави клетки, те светят на изображенията.

"Глюкозата и фруктозата са изградени от едни и същи атоми“, продължи той. "Единствената разлика между тях е начинът, по който са подредени атомите. Като се има предвид алчността, която раковите клетки имат към глюкозата, убедително е да си представим, че те могат да използват фруктоза по подобен начин.

Фруктоза, липиди и туморен растеж

След анализ Пати и неговият екип установиха, че черният дроб на тялото превръща фруктозата във вид липиди, наречени лизофосфатидилхолини (LPC), които се свързват с възпаление.

Когато раковите клетки се делят, те се нуждаят от голямо количество липиди. Наличието на по-голямо количество LPCs в кръвния поток подпомага репликацията на раковите клетки, като по този начин помага на туморите да растат.

"Когато ядете прекалено много храна, тялото ви я превръща в мазнини“, обясни Пати. "Това е начинът на вашето тяло да съхранява енергия. Високите нива на хранителна фруктоза предизвикват подобен процес. Фруктозата се превръща в прекурсор на мазнини в черния дроб, наречен липиди. След това тези липиди могат да хранят тумора.

"Раковите клетки са уникални от повечето други клетки в тялото, защото се делят бързо, което позволява на туморите да растат по-големи“, продължи той. "За да се раздели ракова клетка на две, тя трябва да създаде нов набор от клетъчно съдържание. Това изисква много хранителни вещества, които в крайна сметка идват от диетата. Следователно е интуитивно да си представим, че диетичните промени могат да повлияят на процеса на растеж на тумора.

"Усложнението е, че има много променливи, за които трябва да се мисли, като например къде се намира туморът в тялото, какви онкогени има, какви лекарства използва пациентът, в какви диетични компоненти се трансформират преди да достигнат тумора и т.н.“, добави Пати. "Нашето разбиране за тези проблеми е на много ранен етап, но има все по-голям брой проучвания, които започват да осветляват важни подробности. Надявам се, че нашето изследване ще бъде част от това уравнение.

Ефектът на преработените храни върху риска от рак: Разбиране на механизмите

MNT разговаря с д-р Антон Билчик, доктор по медицина, хирургичен онколог, директор на стомашно-чревната и хепатобилиарната програма в Института за рака на Провидънс Сейнт Джон в Санта Моника, Калифорния, за това проучване.

"От доста време сме подозрителни, че определени хранителни добавки като подсладители и преработени храни повишават риска от рак, но никога не сме знаели наистина механизма“, каза Билчик, който не е участвал в изследването.

"Фруктозата се съдържа в толкова много хранителни продукти, които ядем, и сега виждаме огромен ръст при младите хора, диагностицирани с определени видове рак, като колоректален рак, и това се свързва с преработената храна“, продължи той.

"И знаем, че преработените храни имат високо съдържание на фруктоза в тях, така че това просто осигурява възможен механизъм. Мисля, че трябва да видим някои клинични проучвания при хора, които приемат подсладители спрямо естествени захари, за да видим дали има някаква разлика при рака. Така че мисля, че превеждането на това в клиничния свят би било най-полезно“, каза Билчик.

Как можете да намалите приема на фруктоза?

MNT също разговаря с Моник Ричард, диетолог и собственик на Nutrition-In-Sight, за това проучване за начини, по които читателите могат потенциално да намалят количеството фруктоза, което консумират.

Ричард каза, че един прост начин - макар и не винаги възможен или лесен - за избягване на прекомерни или по-малко полезни видове фруктоза е да се ядат повече храни, които нямат опаковка или етикети, като продукти.

"Кажете "да“ на фруктозата в плодовете и "не“ на заместителите й“, посъветва тя.

"Четенето на етикетите и разбирането на съставките е друг ключ към това да знаете какво консумирате“, продължи Ричард. "Има много имена за захарта. Обучете се за видовете и имената на захарта, така че да не разменяте такава за равен или подобен продукт.“

"Производителите на храни разбират как да търгуват, за да правят пари. На етикет може да пише "без царевичен сироп с високо съдържание на фруктоза“, но може да има точно толкова или повече фруктоза, глюкоза или захароза (трапезна захар), само за да назовем няколко. Виждам това често в крекери, бисквити, безалкохолни напитки и сокове“, каза ни тя.

"Имайте предвид, че няма причина да бъдете обсебени и завинаги да изключите тези елементи – идват празници все пак. Но да знаем колко, колко често и да се уверим, че истинската храна не се заменя вместо тези продукти, е най-важно за нашите ежедневни диетични модели и наслада от живота“, посъветва Ричард.