Аспержите са изключително полезни и много често са определяни от специалистите като суперхрана, а днес "Фокус". ще ви разкаже защо това е така. Това се дължи на факта, че в 100 грама от тях се съдържат: около 15% от препоръчителната дневна доза витамин А, малко по-малко витамин С, много големи количества витамин К, витамин Е, витамини от група B, а също така желязо, мед, калий, цинк и магнезий. 

Аспержите са богати на антиоксиданти, които са едни от най-важните съединения в организма ни. Тези биохимични образувания действат изключително благоприятно върху човешкия организъм, защото се справят със свободните радикали и унищожават токсините. Аспержите са отличен източник и на фолиева киселина. Може би не знаете, но преди промените през 1944 г. България е била най-големият производител на аспержи в Европа. След това обаче аспержите са набедени за буржоазно ястие и са премахнати от нашия пазар. 

По принцип сред най-разпространените аспержи са зелените, белите и виолетовите - това са  ядливите сортове. Но за обща култура е хубаво да знаете, че в природата съществуват около 3 хиляди вида аспержи. Те задължително се белят, и то с картофобелачка. Не се режат, а се чупят, като топлинната им обработка е много кратка.

Този зеленчук е познат на хората повече от 2 хиляди години. Древните гърци и римляни открили, че зеленчукът е полезен за отделителната система, но най-вече за простатата. Така че в началото аспержите били използвани като лекарство.

Дълги години хората забравили за съществуването на аспержите. На френския крал Луи XIV през XVIII век дължим повторната им поява на трапезата ни. Тези зеленчуци успяват да го впечатлят именно с интересния си вкус, благодарение на който се сдобиват с прозвището "кралски зеленчук". Но това определение често бива давано на различни зеленчуци. Припомням ви, че в Индия наричат патладжана "Кралят на зеленчуците".

За разлика от зелените и лилавите, белите аспержи се отглеждат под земята. 

За да запазят цвета си, след като бъдат извадени от почвата, тези аспержи не трябва да имат допир със слънчевата светлина. Затова обикновено се съхраняват на тъмни места или биват покривани. Заради специфичното им култивиране белите аспержи дълго време са били лукс и логично са присъствали на трапезата  само на заможните хора. Ето защо аспержите ги наричали още бяло злато.

Лилавите имат сладникав вкус, а причината е, че съдържат повече захар. Интересният им цвят се дължи на водоразтворимите цветни пигменти антоцианини, които освен, че допринасят за ярките багри на растенията, са мощни антиоксиданти. Аспержите помагат и при махмурлук, защото благодарение на тях, черният дроб по-бързо преработва токсините.

Белите, зелените и лилавите аспержи могат да се приготвят печени на скара и във фурната. Може да ги хапвате и сурови, но внимавайте с белите аспержи, защото те са с по-дебели дръжки и трябва първо да бъдат обелени. Те растат от началото на април до края на юни, именно заради това са и по-скъпи, защото се добиват само три месеца в годината.