Възможностите на прецизната и персонализирана медицина чрез изкуствения интелект са безкрайни. Целта е тя да стане проактивна. Това каза футурологът доц. д-р Мариана Тодорова в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" с водещ Ива Дойчинова. 

Прецизна и персонализирана медицина с помощта на изкуствен интелект е проект на Кеймбриджкия център за изкуствен интелект.  

Преносимите устройства, които прикрепяме към тялото си, могат да предоставят информация за 350 до 500 заболявания.

"Ако едно такова устройство е прикрепено към нашето тяло, на базата на синусоидите би могло да се прогнозира дали сме предразположени към инфаркт или инсулт. Когато изкуственият интелект улови това и го изпрати към нашия лекар или към платформа, базирана на изкуствен интелект, може да накара този човек да посети лекаря си или да му бъде предписано лекарство, без да се налага да ходи физически до кабинета. Това устройство е личен наблюдател, който следи само нашето състояние и познава всички наши специфичности и хронични заболявания", обясни доц. Мариана Тодорова.  

Тя посочи, че регулациите от страна на Европейския съюз в тази посока трябва да са строги и всички тези данни да подлежат на ревизиране само от лекаря и пациента. "Трябва да се дефинират съответни законови санкции – административни или наказателни, в случай на злоупотреба, но същевременно, в името на прогреса на науката и на това изкуственият интелект да продължава да се обучава, те да останат анонимни и да бъдат синтетични, т.е. смесвани с много други казуси, зад които няма идентичност на пациент", смята доц. Тодорова.