Тиквичките са сред най-консумираните зеленчуци у нас. Една легенда разказва, че този зеленчук е подарен на хората от боговете. Как се е случило това? Жената на един рибар се обърнала към боговете с молитва да ѝ дадат зеленчук, който да е мек като риба, да е с цвета на морето в лунна нощ и с кора, която да е здрава като корубата на костенурка. Ето така получила тиквичка.

Това е зеленчук, който съдържа много витамини (А, Е, С, Н, група В, РР, бета-каротин), минерални соли и микроелементи. "Фокус" ще ви разкаже за тези  нискокалорични зеленчуци. Поради ниското си съдържание на калории, те често биват включвани в много различни диети.

Богати са на пектини, благодарение на които се нормализира водно-солевият баланс в организма и се пречиства кръвта. Те съдържат много антиоксиданти, които обаче могат да се разрушат при топлинна обработка. Някои от тях могат да се консумират директно сурови, като съставка на салати. Колкото по-млади са тиквичките, толкова по-вкусни са. Те също имат високо съдържание на витамин С, въпреки че на вкус съвсем не е кисел.

Италианците са първите, които са започнали да консумират самите тиквички, а не техните семена или цветя. Цветове от тиквички в Гърция ги пълнят с ориз, сирене и ароматни билки и ги пекат в доматен сос или ги пържат във фритюрник. Много обичани са и от италианците, както и от французите, които също ги приготвят по различни начини.