Непоносимостта към глутен е здравословно състояние, което често изтощава хората и много от тях дори не знаят, че имат тази диагноза.

Непоносимостта към глутен, наричана още цьолиакия, възниква, когато имунната система на тялото реагира необичайно на глутен, което води до увреждане на тънките черва. С течение на времето повърхността на червата намалява, което означава, че засегнатите индивиди са по-малко способни да абсорбират хранителни вещества и да обработват правилно храната.

Въпреки че цьолиакията е най-сериозната форма на непоносимост към глутен, чувствителността към глутен без цьолиакия и алергията към пшеницата също могат да причинят подобни, но по-леки симптоми.

Един от митовете за непоносимостта към глутен е, че човек непременно се ражда с нея.

За съжаление, това погрешно схващане води до това, че много хора остават недиагностицирани, защото вярват, че този проблем не възниква до по-късен етап от живота, предава zajenata.bg.

Всъщност непоносимостта към глутен може да се появи на всяка възраст, дори при тези, които никога преди не са имали проблем с глутена, и това са някои от често срещаните симптоми.

Нередовни движения на червата

Нередовните движения на червата са може би най-честият признак за непоносимост към глутен.

Тъй като червата не могат да преработват правилно богатите на глутен храни, често се появяват диария или запек.

Умора

Непоносимостта към глутен може да причини умора по две причини. Първият е, защото тялото естествено ще стане по-уморено, когато не може да абсорбира достатъчно хранителни вещества.

Второто е, че хроничната болка и гадене, причинени от непоносимостта към глутен, са психологически изтощителни и могат да нарушат съня.

Болки в стомаха, гадене и подуване на корема

Болки в корема и гадене често се появяват при хора с непоносимост към глутен.

Най-често се причиняват от подуване на корема, когато се задържат газове, причинени от храносмилателния процес, което води до болезнено усещане за пълнота.

Кожни реакции

Един от тревожните признаци на непоносимост към глутен са кожните реакции. Дерматит херпетиформис е състояние на кожата, което причинява сърбящи и болезнени мехури. За съжаление, при много страдащи дерматитът херпетиформис се диагностицира погрешно като екзема, въпреки че често може да бъде излекуван с диета без глутен.

Внезапна загуба на тегло

Ако настъпи внезапна загуба на тегло, това може да е признак на непоносимост към глутен.

Комбинацията от намалено усвояване на хранителни вещества и чести движения на червата може да доведе до това, че хората с непоносимост към глутен не получават достатъчно енергия от храната, която ядат.

Болка или изтръпване на крайниците

Глутенът може да повлияе на крайниците на засегнатия човек по няколко начина. Подозира се, че непоносимостта към глутен е отговорна за повишените нива на болки в ставите и мускулите.

Медицински експерти смятат, че има връзка между непоносимостта към глутен, невропатията и генетично обусловената чувствителна нервна система. Това означава, че хората с непоносимост към глутен са едновременно чувствителни към болка и същевременно усещат скованост.