Жителите на Западна Африка нямат усещане за държавност и принадлежност. Това каза пътешественикът Пламен Узунов в предаването "Куфарът на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

В Западна Африка центърът на общността тръгва от семейството, като членовете на едно семейство могат да достигат 30-40 души. Няколко семейства правят клан, а определен брой кланове – племе, обясни Узунов. "До там стига тяхната принадлежност. Проблемът е, че има големи племена, които са разделени в две, а понякога и в три страни“, отбеляза той.

Това се случва през 1894 г., когато в Берлин Франция и Великобритания си поделят сферите на влияние в региона. "С малки изключения, това се спазва и до ден днешен. Те са разделили страните по някакви техни съображения, не на базата на племенната организация. Ако представител на едно от племената управлява съответната страна, другите започват да се борят, за да го свалят. Воюват непрестанно, не са единни и затова много лесно се променят режимите там“, обясни Пламен Узунов.

Африка е изключително богата на природни ресурси, близо е до Европа и борбата за завладяване на територии между европейските страни е била яростна, допълни той. "След Втората световна война започва един процес на разделяне на колониите от метрополиите. Той завършва през 60-те – 70-те години, а борбата за независимост продължава и до днес. Голяма част от ресурсите на региона са собственост на чужди компании. Някои от страните успяват да се преборят за независимост и контрол върху тези ресурси, но поради различните центрове на властта управлението в африканските страни е повлияно от външни фактори“, поясни Узунов.

През последните години в региона влияние вече имат и Китай, Австралия, Руската федерация, допълни той.

Политическа нестабилност в момента има в Нигерия, Конго, Мали, Чад, Судан, допълни той. Животът на хората там е труден заради бедността, липсата на достатъчно храна, инфраструктура и здравеопазване.