Когато видях за първи път Лондон, усещането беше все едно срещам любим човек, и този град ми липсва като човек. Това каза Петя Иванова – мениджър, пиар и координатор на звукозаписна продукция, работеща с известния цигулар Васко Василев в предаването "Куфарът на фокус“ на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

"Причините да пътувам до Лондон обикновено са музика, концерт и/или работа и там се прибирам като в къщи. Аз знам на какво мирише там, какъв е въздухът, знам малките улички, преките пътеки, и просто ми е приятно“, каза тя и допълни, че често се среща с приятели, които пътуват от различни точки на света.

"Когато бях малка, мечтата ми беше да живея в куфар. Сега с Васко си говорим, че мечтата ни е да остареем в хотел. Защото какво ти трябва – ако има и рецепция, това вече е суперлукс. Всъщност трябва ти удобно легло, баня и да правиш това, което обичаш. Да имаш свободата да не си зависим от вещи, от материални неща, а в същото време да си свободен и да правиш наистина свободно това, което харесваш. Лукс е да живееш в куфар и на хотел.“

За най-старото метро в света Петя Иванова казва, че я впечатлява добре организираната система на действие, и за нея метрото на Лондон е един такъв мини модел за възхищение и пример за добре организирана работа. "Наблюдавам как всеки детайл е измислен, премислен и предварително обмислен така, че да обслужва хората, които го ползват. Възхищавам се на начина, по който то функционира, на служителите, които са в него, дори на хората, които го ползват – около 5 милиона души на ден. Без него животът в Лондон би бил немислим. Много бих искала да съм като лондонското метро за Васко,“ сподели тя и добави, че лондончани го наричан "Тубата“, преживяло е много трансформации през годините, било е бомбоубежище, било е обект на атентати, т.е. "това е един отделен живот на града, който се случва поти доста над земята в Лондон, Наистина без който града няма въобще да бъде в същото място“.

По думите й Лондон е раят на сценичното изкуство – музика, театър, мюзикъли, балет, опера, всякакво изкуство. Концертните зали са една паралелна реалност, в която човек се потапя в музиката. Признава, че е обича на ходи на концерти, но по-приятно й е да организира, тъй като има контрол над ситуацията. "В Лондон инфраструктурата по отношение на концертни зали е издигната в култ и там наистина има прекрасни места, на които да се насладиш на музиката.“

За нея зала № 1 е Royal Albert Hall, тъй като тя е създадена точно с мисълта за това да бъде концертна зала. "И там се случват едни от най-хубавите концерти на Лондон“. Друг стар театър в Лондон е Еmpire Bush, "където са били едни от първите спектакли на Чарли Чаплин, след това е било телевизионно студио на BBC, а сега е концертна зала с капацитет само 2 000 човека“.

"Любимият ми парк в Лондон е Сейнт Джеймс парк, по простата причина, че когато съм в Лондон, отсядам при Васко, и той живее точно до него, и се шегуваме, че това е всъщност задният двор на апартамента,“ сподели тя и добави, че парковете създават известен уют на улиците на града и можеш да прекараш уикенда си изцяло в природата в средата на Лондон.

Според Петя Иванова Лондон е място, в което е добре да се живее, ако имаш добър стандарт на живот, добра работа и успееш да си извоюваш среда. Разказва, че едно от предимствата да работи с Васко Василев е това, че попада в неговата среда. "Неговата среда стана моя, и тя е много разнообразна от гледна точка на националности, а това, което свърза тези хора е музиката. Но всички споделят това, че е трудно там и че ги спасява музиката“.

Лондон е може би най-етнически разнообразния регион в Англия. "Аз обожавам това. Обожавам улиците, в които срещаш хора с различни цветове на кожата, въобще различни хора, цветни хора. И когато се върна оттам тук, винаги имам едни-два дни на адаптация да свикна с черно-бялото.“ Споделя също, че хубавото на Лондон е, че има толкова голямо разнообразие от различни националности, като съществува и разделение на националности, които са обхванали нишово някакви професии, които са жизнено важни за хората, живеещи там – хранителните магазинчета ги държат индийци, водопроводчици са поляци и българи и т.н.

Храната в града е едно околосветско пътешествие за сетивата и най-прекият начин да научиш география, история, култура и традиции. "Обикаляйки с Васко по цялото земно кълбо, установихме, че най-вкусните места, на които сме яли традиционна кухня, все пак са в Лондон,“ което според нея се обяснява с високия стандарт на живот, поради което и много шеф готвачи от цял свят отварят ресторанти в Лондон.

"Последният път, когато ходих там, попаднах напълно случайно в ресторант с кухня от Шри Ланка, и това доведе до това, да погледнах къде точно на картата е Шри Ланка, какво е населението, каква е културата, какво се случва. Трябва да си с отворени сетива и когато опиташ ястието да знаеш, че по някакъв начин ти търсиш допирани точки с това, което познаваш, но от друга страна се наслаждаваш на разликата, на това, което не можеш да си обясниш,“ каза тя и обясни, че любими кухни за нея са сингапурската, китайската, японската кухня.

Културата на пъбовете е силно развита в Лондон, където в петък вечер всички хора се събрат за да пият бира и да общуват. "Обожавам начина, по който те имат тая традиция на почивка след края на работната седмица, имат особено поведение в петък вечер, особено в централен Лондон.“