Петък вечер ще бъде вечер на Венецианското биенале в София, Пловдив и Варна като част от програмата на Фестивала Master of Art. Това каза д-р Надежда Джакова – комисар на българското участие в Биеналето през 2024 година и настоящ директор на "Софийски арсенал“ – Музей за съвременно изкуство, в предаването "Утрото на фокус" на Радио "Фокус" с водещ Ася Александрова.

Документалният филм "Скрити белези“ е сред селектираните за участие в 60-то Венецианско биенале за изкуства. Това ще бъде неговата премиера у нас. "Арт критиците го селектираха сред петте най-добри павилиона, участвали на 60-то Венецианско биенале. На този форум се показаха 88 национални участия и филмът на България беше сред един от най-добрите“, разказа д-р Джакова.

Режисьор на филма е Георги Тошев. Лентата е с дължина 28 минути. "Много динамична и достъпна за широката публика. Тя проследява нашето участие на Биеналето. Филмът е заснет в последните два дни на самото Биенале, което беше открито на 20 април и продължи до 23 ноември. Публиката ще може да види зимна Венеция при закриването, когато не стихваше потокът от посетители в нашия павилион. Ще се видят и чуят мнения на хора, които за първи път дори чуват името на България“, сподели Надежда Джакова.

Заедно със "Скрити белези“ зрителите ще могат да видят и още един документален филм – "Превземането на Венеция – Робърт Раушенбърг“. Той разказва за това как Биеналето се превръща в полигон на Студената война през 1964 г. "С един билет ще могат да се гледат и двата филма. Те неслучайно са селектирани в секция "Изкуство и власт“. Венецианското биенале се свързва много тясно освен с култура, и с политика. Това е един много любопитен поглед към участието на САЩ във Венецианското биенале през 1964 г., когато те отиват с амбицията да вземат "Златен лъв“. Това е първото голямо представяне на Робърт Раушенбърг“, обясни д-р Джакова.

Тя разказа и за инсталацията на съвременен български моден дизайн, която може да бъде видяна в Музея за съвременно изкуство в петък, събота и неделя. Поводът за тази инсталация е излизането от печат на книгата "Гласовете на модата. Антология на съвременния български моден дизайн“ на Нели Митева. "Освен че е дизайнер, Нели Митева е и създател на платформа за моден дизайн. През последните 15 години тя не просто създава мода, но показва и това, което правят нейните колеги. Тя поставя въпроса има ли българска дизайнерска сцена с ясно откроен профил и с какво е характерен той“, обясни Надежда Джакова.

Антологията включва 30 дизайнера, всеки от които е представен с по един модел в "Софийския арсенал“. "Инсталацията обхваща именно мрежата от връзки между тези дизайнери и техните модели“, допълни директорът на Музея за съвременно изкуство.