С все по-бързото развитие на технологиите писането на ръка остава на заден план. 

Въпреки това писането на ръка е несравнимо с печатното писане. Получаването на ръчно написано писмо или картичка носи много повече сантимент и емоции на своя получател, отколкото напечатаните такива. С напредъка на комуникационните технологии значението на писмата за редовната комуникация намалява.

Изобретения като телеграфа, телефона, факса и Интернет оказват влияние върху писането и изпращането на писма. Размяната на лични писма в модерните индустриализирани общества е по-рядко срещана. В миналото това е било основен начин за комуникация, а и до днес чувството да получиш ръчно писано писмо е несравнимо.

На 23-ти януари в цял свят се отбелязва Денят на ръкописното писмо. Инициативата е на Асоциация на производители на принадлежности за писане, а денят съвпада с рождението на американският държавник Джон Хенкок, който пръв е поставил подписа си под Декларацията за независимостта.

Въпреки това писането на ръка е несравнимо с печатното писане. Получаването на ръчно написано писмо или картичка носи много повече сантимент и емоции на своя получател, отколкото напечатаните такива. 

Някои твърдят, че по почерка на човек може да се разбере повече, отколкото той може да разкаже за себе си. 

Науката графология с помощта на сложни методики изчислява някои тенденции в поведението, лични пристрастия и дори евентуалната склонност към депресия. Графология е анализът на физическите характеристики и модели на ръкописния текст, който претендира да бъде в състояние да идентифицира автора, психологическото му състояние в момента на писане или оценка на личностни характеристики. Това е понятие за почерка и за факторите, които оказват влияние за изменението му.

Тълкуването на ръкописния текст се извършва според начина на изписване на буквите, разстоянието между тях, наклона и големината на почерка, натиска и др.