От древни време този плод се свързва със здравето
©
В индийската медицина смокинята се използва за лечение на състояния, които засягат дихателната, имунната, ендокринната, репродуктивната и храносмилателната система.
Ето на какви ползи можем да разчитаме хапвайки смокини:
1. Подобряване на храносмилането - храносмилателните проблеми варират от диария до запек. Консумацията на смокини увеличава приема на фибри. Естествен пребиотик са и подобряват цялостното здраве и функция на червата.
2. Регулиране на високото кръвно налягане - една от причините за високото кръвно налягане е дефицитът на калий и прекаленият прием на натрий. Смокините са богати на калий и с консумацията им може да се коригира този дисбаланс.
3.Увеличаване на костната плътност – смокините са добър източник и на калций. Комбинацията от калий и калций може да предотврати състояния като остеопороза. Калцият е структурен компонент на костите. Увеличаването на приема на калций при деца и юноши подобрява костната минерализация.
4. Смокините са богати на мед - медта е жизненоважен минерал, който участва в редица процеси в човешкото тяло: помага на метаболизма, произвежда енергия, образува кръвни клетки, съединителни тъкани и невротрансмитери.
5. Смокините са особено богати на витамин B6 - той е ключов витамин, който помага на тялото да разгради приетите белтъчини, също така има и много важна роля за функцията и здравето на мозъка.
Една средно голяма смокиня съдържа около 37 ккал, 10 г въглехидрати, 8 г захар, 1,45 г фибри, 0,5 мг натрий и освен изброените минерали и витамини още витамин А, витамин С, желязо и магнезий, което ги прави полезен десерт.
Смокините са здравословни в умерени количества, пише puls.bg. Препоръчително е порцията да е ограничена до 1 смокиня заради съдържанието на захари в плода и риска те бързо да се натрупат в организма и да се повиши кръвната захар.