Open AI участва в експлоатацията на хора в Кения. За това разказа в предаването "Сценарий от бъдещето" на Радио "Фокус" футурологът доц. д-р Мариана Тодорова.

Правната комисия на САЩ проведе изслушване относно надзора и регулацията на Изкуствения интелект. На конгреса беше зададен въпросът кой произвежда хардуера и софтуера за напредналия Изкуствен интелект. Тайван беше очертан като ключов производител, но не само той - също и Германия, Холандия и Китай.

"Така наречените чипове главно се произвеждат в Тайван в най-големите компании за такива продукти. Беше обърнато внимание, че ако Китай застраши Тайван, това спира възможността да се продължи с разработването на Изкуствен интелект. Това ми прозвуча като възможна точка на горещ конфликт и повод за война дори. Ако Китай си позволи да ограничи това производство, само заради това ще се реагира", коментира тя.

Другият призив беше да се еманципираме от доставките на тези чипове.

Въпросът за разследването на Wall Street Journal срещу Open AI за експлоатиране на хора в Кения също беше засегнат в дискусията в Конгреса и един сенаторите каза, че не желае американска компания, която прославя Америка по целия свят, да бъде свързана с експлоатация на хора.

"Wall Street Journal направи едно разследване, в което се казва, че стотици кенийци са травматизирани от усилията да обучава ChatGPT в това да не проявява всякакъв тип насилие, предразсъдъци, дискриминация и сексуално насилие", обясни футурологът.

По думите й това е посегателство, макар че то не винаги е личностно отправено към обучаващия. "Моделите се обучават като изпълняват задачи чрез проби и грешки. Тук има два елемента - чисто икономическа експлоатация, защото те са много ниско платени, и това, че се случва в Кения и тази социална експлоатация може да бъде прикрита", добави доц. Тодорова.