Обичаме ги, но как да се уверим, че са пресни, ароматни, белят се лесно и нямат семки
© Blagoevgrad24.bg
Мандаринките трябва да са твърди, но кората им да бъде еластична, за да се бели добре. Възможно е дори и да изглеждат свежи отвън, отвътре вече да са започнали да вкисват. Затова докато опипвате плодовете, може да натиснете леко с палец и ако той потъне, не купувайте, съветва edna.bg.
Също така не се подлъгвайте, че мандарините са свежи, ако са на клонка, по която има зелени листенца. Защото, оказва се, че те могат да запазят вида си месеци, след като плодовете бъдат откъснати.
Koй сорт мандарини да купя? Ето и спецификите на най-популярните:
Сънбърст – това са средни на размер мандарини, които имат много малко семки. На вкус са много сладки и сочни. Лесни са за белене, а една мандарина се побира точно в човешката шепа. Обикновено се берат в късна есен и началото на зимата.
Сатсума – тези мандарини имат по-червеникава кора, която също се отделя много лесно от плода. По-дребни са от Сънбърст и лесно могат да бъдат наранени, ако ги натиснете. Имат доста сок, а брането им става между август и декември.
Муркот – този сорт вирее основно през зимата. Имат среден размер, като в повечето случаи имат и доста семки. Те се доближават най-много като вкус до портокала, затова са предпочитан сорт за правене на пресни сокове.
Алжирска мандарина – това са най-дребните плодове, които може да срещнете. Буквално се ядат на една хапка, но кората им се бели по-трудно. Нямат семки.
Медена мандарина – това е най-сладкия сорт мандарини. Казват, че е хибрид с портокал, а сока им е силно лепкав.
Имайте предвид, че мандарините мгоат да бъдат съхранявани до 4 седмици при температура между 3 и 8 градуса по Целзий. Но, ако ги искате наистина свежи, най-добре да ги държите в хладилника.